A magyar paprika, ami akár a jövő tápláléka is lehet

A bioreaktorban nevelt paprika űrbéli körülmények között is termeszthető, sőt, az élelmiszerválságra is környezetbarát módon nyújt megoldást.

A Debreceni Egyetem Űrtáplálási Kutatócsoportja már a harmadik nyilvános szüretre készülnek, akik újraértelmezve az üvegházas növénytermesztési rendszert, hulladékmentesen, víz- és energiatakarékosan nevelik nagyobb hozamú, saját nemesítésű paprikájukat.

A magyar paprika, ami akár a jövő tápláléka is lehet

Visszatértünk a régi, önmegtermékenyítésre képes paprikafajtákhoz, amelyeket hazai génbankban válogattunk össze. Négy-öt, alacsony fényigényű paprika törzset, ezekkel indítottuk el a kísérleteket. A kutatócsoport szakembereinek 15 éves tapasztalata van a vertikális farmok fejlesztésében, így a környezeti hatásokat kizáró technika - például a napfényt helyettesítő LED fény - jól ismert volt a számunkra

– magyarázta Dr. Fári Miklós, a Debreceni Egyetem professzora, a kutatás vezetője.

Az ilyen formán termesztett paprika tápanyagokban gazdag, továbbá szára is levelei is ehetőek, melyek szintén rengeteg értékes anyagokat tartalmaznak. A magokat az érett termésből kiveszik, további kutatás céljából.

Nemcsak a termése, de a szára és a levelei is ehetőek

A Capsitron névre keresztelt bioreaktorban kétszer annyi paprika termeszthető, mint egy üvegházban, ráadásul termőföld, mesterséges anyagok, napfény és mindenféle hulladék keletkezése nélkül.

A következő fontos lépés a paprika életében, hogy az Újmexikói Egyetem által előállított, és a NASA által tavaly az űrben is kipróbált, úgynevezett Hatch paprikával hasonlítják össze az új magyar fajtákat.

Forrásunk volt.

Kép: Velvet


Még több izgalmas tartalom:

Címlapról ajánljuk

További cikkek