„A papírpoharakban található bioműanyag nem minden esetben bomlik le, emiatt pedig mikroműanyaggal szennyezheti a környezetet, továbbá ivás közben bekerülhet a szervezetbe is" – olvasható a hvg.hu oldalán.
A papírpoharak is károsak a környezetre nézve
Bár az elmúlt években a gyorséttermekből és kávézókból is lassan eltűntek a környezetszennyező műanyagpoharak, ám az Environmental Pollution című tudományos lapban közzétett tanulmány szerint a környezetkímélő papírpoharakból mérgező anyagok kerülhetnek elő. A poharak belső felületét ugyanis sokszor politejsavréteggel (PLA) vonják be, ami egy biológiai úton lebomló, hőre lágyuló műanyagféleség. A PLA-t egyébként növényekből állítják elő, és a hagyományos műanyag alternatívájaként szokták használni.
Káros hatással van a vízben élő szúnyoglárvákra
A Göteborgi Egyetem kutatása során a műanyag poharat és a papírpoharat négy hétre vízbe vagy iszapba helyezték. Ezután a szúnyoglárvákat egy akváriumba tették át, amelybe a poharakat körül vevő vizet és üledéket töltötték a kutatók.
Az eredményekből az derült ki, hogy mindkét közegben lassabban növekedtek a lárvák, mint ami a természetes ütem lenne. Sőt, azt is megállapították, hogy minél hosszabb ideig volt az adott közegben a pohár, annál erőteljesebb volt ez a negatív hatás.
A kutatók úgy vélik, ez megkérdőjelezi azt az állítást, hogy a papírpoharak használata kevésbé káros a környezetre
– írja a cikk.
Korábbi kutatások egyébként már megállapították, hogy a bioműanyagban lévő mikroműanyagok valóban képesek bejutni a folyadékba, amit beleöntenek a pohárba, így például a kávéba is. Bethanie Carney Almroth, a Göteborgi Egyetem kutatója szerint a bioműanyagok nem bomlanak le hatékonyan, ezért fennállhat annak a veszélye, hogy a keletkező mikroműanyagokat az állatok és az emberek is lenyelik. A bioműanyagok legalább annyi vegyszert tartalmaznak, mint a hagyományos műanyagok – mondta a kutató.
Hírek, érdekességek, újdonságok: