A panettone egy olasz, egészen pontosan Milánóból származó édes kenyérféle, melyet az olaszok leginkább karácsony és újév között készítenek el. Többféle történet is kering arról, hogyan kapta nevét és mi is lehet a sütemény eredete. Az egyik sztori szerint a Sforza udvarban az egyik szakács odaégette a karácsonyi desszertet, ezért a segédszakács, Antonio a maradékokból dobott össze gyorsan egy édes kenyeret. Az édességnek akkora sikere lett, hogy Antonio-t éltetni kezdték (Viva, pane di Toni!), a későbbiekben pedig panettone-re rövidült az édesség neve.
Egy másik történet szerint egy szegény fiú nagyon szerelmes lett a pék lányába, beállt a pékhez segédnek, fizetségéből pedig tojást, lisztet és cukrot vett, melyből különféle édes süteményeket készített a lánynak. A munka gyümölcse beérett, a pék lánya hozzáment a segédhez, és még az egyik legjobb receptje is fennmaradt az utókornak. A recept pontos eredete ma sem tisztázott, egyesek szerint már az ókori Rómában is létezett az édes kenyér, sőt, a papok kalapjának is köze van a sütemény formájához.
Bárhogy is keletkezett, a panettone kétségkívül világszerte ismert sütemény lett, amit natúr édes tésztával és aszalt gyümölcsökkel is érdemes elkészíteni. A mi receptünk rendkívül egyszerű azon kívül, hogy kicsit sok minden kell hozzá, és biztos, hogy hatalmas sikere lesz karácsonykor.
Mi kell hozzá?
700 gramm + 300 gramm finomliszt, 150 ml tej, 1 teáskanál cukor, 5 dkg friss élesztő, 8 db tojás, 6 db tojássárgája, 300 g finomítatlan nádcukor, 400 g vaj, 80 gramm kandírozott citromhéj, 80 gramm kandírozott narancshéj, 200 gramm mazsola, 1 db vanília (kikapart magjai), 3 evőkanál jégcukor, 5 evőkanál mandulapehely
A két lisztet egy tálba szitáljuk, majd kiveszünk belőle 200 grammot, és egy keverőedénybe tesszük. A tejet meglangyosítjuk, belekeverünk egy teáskanál cukrot, és belemorzsoljuk az élesztő kétharmadát, majd hagyjuk negyed órát, amíg szépen felfut.
A felfuttatott élesztőt hozzáadjuk a 200 g liszthez, és tésztává gyúrjuk, majd 5-6 percig dagasztjuk. Fóliával letakarjuk, és meleg helyen egy órát kelesztjük.
Amikor megkelt, átgyúrjuk, hozzáadunk 2 egész tojást, a maradék élesztőt, 360 grammot a lisztkeverékből, valamint 60 g vajat és 60 g cukrot. Alaposan összedolgozzuk, és dagasztjuk, majd újra letakarjuk fóliával, és két órát kelesztjük.
Amikor megkelt, átgyúrjuk, hozzáadjuk az összes maradék hozzávalót (a jégcukor és a mandulapehely kivételével), összedolgozzuk, dagasztjuk, és jön újabb két óra kelesztés. Amikor megkelt, lisztezett felületen átgyúrjuk (ilyenkor annyi lisztet adjunk még hozzá, hogy a tészta már ne tapadjon a kezünkre). Megfelezzük a tésztát, és két papírkosárba tesszük. A tetejüket megkenjük tojásfehérjével, majd megszórjuk a jégcukorral és a mandulapehellyel.
180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és 50-60 perc alatt szép aranybarnára sütjük. (Ha sütés közben a teteje nagyon barnulna, takarjuk le egy alufóliával.)
Ha elkészült, tegyük ki egy rácsra, és hagyjuk kihűlni, szeletelés előtt pedig szórjuk meg a tetejét kevés porcukorral.
A klasszikus panettone teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
A gyakorlott kovászkészítők akár házi kovászból is megsüthetik saját panettonéjukat, ehhez a kovász mellé élesztő és író is kelleni fog, ennél a megoldásnál viszont a kelesztés és a sütés is más feltételeknek kell, hogy eleget tegyen. Próbáld ki kovászos receptünket is ide kattintva, a végeredmény garantáltan nem fog csalódást okozni, könnyen lehet azonban, hogy a karácsonyi sütik listája bővülni fog ezzel a pihe-puha, ízletes és különleges finomsággal.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több karácsonyi recept és cikk itt: