Paleosok(k) - modern ősemberek?

Vajon miben rejlik a paleo étrend titka? Együnk úgy, mint kőkori őseink akkor is, ha másképp élünk?

Az utóbbi 1-2 évben leggyakrabban az alábbi két kérdést szegezték nekem: „Tudsz mondani valami jó fogyókúrát?” majd ezt követi holtversenyben a „Mi a véleményed a paleoról?”.

Először is tisztázzuk, mi a paleo. A paleo(lit étrend) egy alternatív táplálkozási irányzat. Alapgondolata szerint, ha azt esszük, amit a kőkori ember, akkor elkerülhetjük a ránk leselkedő civilizációs betegségeket. A tekintetben azonban már nincs egység, hogy mit ehettek őseink, hiszen nem mindegy, hogy milyen hosszan megyünk visszafelé az időben és az sem, hogy hová. Az étrend alapját mindegyik paleo-irányzatban a vadászó-halászó-gyűjtögető életet élő ember nyersanyagai képezik: hús, hal és tojás. Ezen kívül fogyasztanak még zöldséget, gyümölcsöt, dióféléket. Ami egész biztosan kimarad az a tej, (az irányzat szigorúságától függően a tejtermékek) a glutén tartalmú gabonafélék (búza, árpa, rozs, esetenként a zab is), a burgonya (szigorúbb paleo irányzatokban a vele rokon paradicsom), rizs, a hüvelyes növények és a kristálycukor.

Sült báránykaraj rozmaringgal és fokhagymával recept

Akár jó is lehetne…

Az igazán elvhű paleosok nemcsak táplálkozásukban, hanem egész életstílusukkal is próbálják felvenni az ősember szokásait. Napi ritmusukat a Nap járásához igazítják, többet alszanak, mozognak, kerülik a mai kor inaktív szabadidős tevékenységeit, például nem ülnek és nassolnak a tévé előtt. A másik pozitívum, amit dietetikusként említhetek, hogy bizonyos betegcsoportok mazsolázgathatnak a receptjeikből: a gluténmentesekből a cöliákiások, a tejmentesekből pedig a tejfehérje allergiások. Tagadhatatlan értéke az étrendnek, hogy nem tartalmaz hozzáadott kristálycukrot. Ugyanakkor számos, hétköznapi ételt illetnek a „paleo” bélyeggel, pl. a székelykáposzta vagy a (tömény) szeszes italok döntő többsége is megfelel a paleo követelményeknek. Ez azonban nyilvánvalóan nem jelenti azt, hogy az adott étel „egészséges” lenne.

Cukkini lecsó 3.

Elmentem citromért a zöldségeshez és cukkinivel tértem haza. (Azért citromot is vettem és készült belőle egy nagyon finom citromos sütemény.)  Nagy kedvenc a paprika nélküli lecsó. ...

A paleo ételekben gyakran megfogalmazódik a vágy a modern kor hagyományos ételei és konyhatechnológiája után. A paleo palacsintában igaz, hogy nincs cukor, de hevített zsiradékon sütik, kristálycukor helyett pedig a kőkorban ugyancsak nem létező xillittel édesítik.

A csel

A paleolit korban ritkaságnak számított, hogy valaki szép kort érjen meg. Antibiotikum hiányában a fertőző betegségek nagy része kezelhetetlen volt, a nők összehasonlíthatatlanul nagyobb eséllyel haltak meg szülésben és a gyermekágyas időszak alatt, a férfiakra a vadászatok alkalmával leselkedtek veszélyek. Vagyis az alacsony átlagéletkor következtében nem sok idő állt rendelkezésre, hogy kialakuljanak az amúgy jellemzően 40 éves kor felett jelentkező civilizációs betegségek.

A fejlett országokban élő 21. századi ember életmódját tekintve nem csak táplálkozásában tér el paleolit ősétől. A ma élő emberek többsége szellemi vagy könnyű fizikai munkát végez. Ráadásul a saját magunk és környezetünk ellátásához szükséges feladatok is gépesítve vannak – csakhogy a sütés-főzésnél maradjunk: nem szükséges a főtt étel elkészítéshez vadászni, halászni, gyűjtögetni, száraz fát szedni, tüzet rakni stb. Ma a fejlett országokban élő emberek nagy része legalább napi 8 órát tölt fizikailag inaktívan a munkahelyén. A kőkor és a mai kor fizikai munkavégzéséből adódó különbözetet még akkor sem tudjuk kiegyenlíteni, ha a napi munka után becsülettel eljárunk sportolni.

Vagyis, ha nem élünk úgy és nem mozgunk annyit, mint az ősember, pusztán attól, hogy táplálkozásunkban felvesszük (vélt) szokásaikat, nem feltétlenül leszünk egészségesebbek!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...