Biztosak vagyunk benne, hogy minden fürdőszobában találunk egy kis dobozban fültisztító pálcikát. Ez a kis egyszerű eszköz nagyon sok mindenre használható - de vajon "fő céljára", a fültisztításra alkalmas-e?
A füleink rendszeres tisztításával ritkán foglalkozunk, de vajon valóban szükség van a mindennapos „tisztogatásra” vagy elég, ha szervezetünk öntisztító mechanizmusára bízzuk ezt a munkát? Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosának segítségével ennek jártunk utána.
Mi célt szolgál a fülviasz?
A fülviaszt vagy hétköznapi nevén "fülzsírt", a hallójáratban található speciális mirigyek termelik, mennyisége egyénenként eltérő lehet, mint ahogyan a színe és az állaga is változó. A külső fül bőre igen érzékeny terület, a fülzsír ezt a finom bőrt vonja be savas kémhatást biztosítva, ezáltal gátolva a kórokozók megtapadását, valamit a baktériumok elszaporodását.
Hogyan tisztítsuk füleinket?
A hallójáratunk nem koszos, nem igényel mosást, fültisztító pálcikával történő állandó tisztogatást. Öntisztuló mechanizmusa miatt a fülzsírt sem szükséges eltávolítani, sőt! A napi tisztálkodási rutin részeként a fülkagyló mögötti terület, a fülkagyló lemosása a hallójárat bemenetig, majd törölközővel való szárítása, a törölköző sarkával való kitörlése éppen elegendő. Nagyon fontos, hogy a szárazra törlést, szárítást sose hagyjuk ki, mert a nedves felületen könnyen elszaporodhatnak a kórokozók. A hallójárat szárítására alkalmas spray-k is kaphatóak, ezeket főleg úszás, strandolás után érdemes alkalmazni.
Gondot okozhat, ha a fülzsír túlzott mennyiségben termelődik, ugyanis el is zárhatja a hallójáratot fülzsírdugó formájába. Ez halláscsökkenéssel, fájdalommal, fülzúgással, gyulladással és szédüléssel, illetve akár hallásromlással is járhat. Ilyenkor különösen veszélyes, ha fültisztító pálcikát alkalmazunk, a fülzsírt ugyanis beljebb tolhatjuk vele. Ebben az esetben fontos, hogy fül-orr-gégész szakorvos segítségét kérjük, aki azon túl, hogy kitisztítja, „kimossa” a fület, a probléma okát is kivizsgálja.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
7+1 leggyakoribb fogápolási tévhit
Te is csak az utolsó pillanatban keresed fel a fogorvost? Csak félévente cseréled a fogkefédet? A fogorvos véleménye a leggyakoribb fogápolási tévhitekről.
Rózsakert Medical Center5 fogamzásgátló(?) megoldás, amit érdemes elkerülni
Gyakran alkalmazott megoldások, amelyek hatékonysága semmiképpen nem tekinthető megbízhatónak.
Rózsakert Medical CenterBulimia nervosa - hogyan ismerhetjük fel a jeleket?
Az anorexia mellett a bulimia a másik leginkább ismert táplálkozási zavar. Orvos szakértőnk segít a tünetek, jelek felismerésében.
Rózsakert Medical CenterMinden, amit a HPV-ről tudnod kell
Tünetek, szűrés és oltás - minden, amit a humán papilloma vírusról tudni érdemes.
Rózsakert Medical CenterMiért NE használjunk fültisztító pálcikát?
Kézenfekvő és egyszerű megoldásnak tűnik fülünk fültisztító vattapálcikával történő tisztítása. Biztosan keveseknek jut azonban eszébe, hogy éppen a védelmet nyújtó fülzsírt távolítjuk el vele, kisebb sérüléseket okozhatunk, ezáltal pedig elősegíthetjük a kórokozók mélyebbre jutását.
- A fültisztító gátolja a természetes zsír- és hámsejtvándorlást, fülzsírdugó kialakulásához vezethet.
- Túlzott mértékben eltávolíthatja a védelmet nyújtó fülzsírt.
- Sérüléseket okozhatunk vele, ezáltal elősegítve a kórokozók mélyebbre jutását.
- A fültisztítópálca nem steril, kórokozókat juttathatunk vele a hallójáratba.
- A külső hallójárat belső végét a dobhártya zárja le, melyet a fültisztító pálcikával egyszerűen elérhetünk, és megsérthetünk, felrepeszthetjük. Ez komoly fájdalommal jár, jellemző tünetei a vérzés és a folyadékszivárgás.
Szükség esetén hallójáratunk tisztán tartására, a fülzsír eltüntetésére használhatunk paraffinolajat vagy babaolajat is, a száraz és viszkető fülre gyógyírt hoznak, valamint védőréteget képeznek a hallójáratban, a beszáradt fülzsírt pedig feloldják. Ha problémáink, tüneteink rendszeresek, állandósulnak, akkor mindenképpen keressünk fel egy fül-orr-gégész szakorvost!