Pálcika vagy nem pálcika? - ez itt a kérdés!

Mindenkinek van fültisztító pálcikája otthon. Csak kérdés, hogy mire használjuk?

Biztosak vagyunk benne, hogy minden fürdőszobában találunk egy kis dobozban fültisztító pálcikát. Ez a kis egyszerű eszköz nagyon sok mindenre használható - de vajon "fő céljára", a fültisztításra alkalmas-e?

A füleink rendszeres tisztításával ritkán foglalkozunk, de vajon valóban szükség van a mindennapos „tisztogatásra” vagy elég, ha szervezetünk öntisztító mechanizmusára bízzuk ezt a munkát? Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosának segítségével ennek jártunk utána.

Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa

Mi célt szolgál a fülviasz?

A fülviaszt vagy hétköznapi nevén "fülzsírt", a hallójáratban található speciális mirigyek termelik, mennyisége egyénenként eltérő lehet, mint ahogyan a színe és az állaga is változó. A külső fül bőre igen érzékeny terület, a fülzsír ezt a finom bőrt vonja be savas kémhatást biztosítva, ezáltal gátolva a kórokozók megtapadását, valamit a baktériumok elszaporodását.

Egészséges sütőtökös keksz

Az ősz sztárja a sütőtök.  Ez a recept tökéletes őszi reggeleken vagy délutánokon, kicsit már a karácsony ízvilágát idézi :) Egy keksz kb. 70 kalóriát tartalmaz, tej- és ...

Hogyan tisztítsuk füleinket?

A hallójáratunk nem koszos, nem igényel mosást, fültisztító pálcikával történő állandó tisztogatást. Öntisztuló mechanizmusa miatt a fülzsírt sem szükséges eltávolítani, sőt! A napi tisztálkodási rutin részeként a fülkagyló mögötti terület, a fülkagyló lemosása a hallójárat bemenetig, majd törölközővel való szárítása, a törölköző sarkával való kitörlése éppen elegendő. Nagyon fontos, hogy a szárazra törlést, szárítást sose hagyjuk ki, mert a nedves felületen könnyen elszaporodhatnak a kórokozók. A hallójárat szárítására alkalmas spray-k is kaphatóak, ezeket főleg úszás, strandolás után érdemes alkalmazni.

Gondot okozhat, ha a fülzsír túlzott mennyiségben termelődik, ugyanis el is zárhatja a hallójáratot fülzsírdugó formájába. Ez halláscsökkenéssel, fájdalommal, fülzúgással, gyulladással és szédüléssel, illetve akár hallásromlással is járhat. Ilyenkor különösen veszélyes, ha fültisztító pálcikát alkalmazunk, a fülzsírt ugyanis beljebb tolhatjuk vele. Ebben az esetben fontos, hogy fül-orr-gégész szakorvos segítségét kérjük, aki azon túl, hogy kitisztítja, „kimossa” a fület, a probléma okát is kivizsgálja.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Miért NE használjunk fültisztító pálcikát?

Kézenfekvő és egyszerű megoldásnak tűnik fülünk fültisztító vattapálcikával történő tisztítása. Biztosan keveseknek jut azonban eszébe, hogy éppen a védelmet nyújtó fülzsírt távolítjuk el vele, kisebb sérüléseket okozhatunk, ezáltal pedig elősegíthetjük a kórokozók mélyebbre jutását.

  • A fültisztító gátolja a természetes zsír- és hámsejtvándorlást, fülzsírdugó kialakulásához vezethet.
  • Túlzott mértékben eltávolíthatja a védelmet nyújtó fülzsírt.
  • Sérüléseket okozhatunk vele, ezáltal elősegítve a kórokozók mélyebbre jutását.
  • A fültisztítópálca nem steril, kórokozókat juttathatunk vele a hallójáratba.
  • A külső hallójárat belső végét a dobhártya zárja le, melyet a fültisztító pálcikával egyszerűen elérhetünk, és megsérthetünk, felrepeszthetjük. Ez komoly fájdalommal jár, jellemző tünetei a vérzés és a folyadékszivárgás.

Szükség esetén hallójáratunk tisztán tartására, a fülzsír eltüntetésére használhatunk paraffinolajat vagy babaolajat is, a száraz és viszkető fülre gyógyírt hoznak, valamint védőréteget képeznek a hallójáratban, a beszáradt fülzsírt pedig feloldják. Ha problémáink, tüneteink rendszeresek, állandósulnak, akkor mindenképpen keressünk fel egy fül-orr-gégész szakorvost!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...