Mit kapunk, ha tejet, tojást és lisztet összekeverünk? Nos, sok minden kisülhet ezekből az alapanyagokból, de ha egy bizonyos módon és bizonyos arányban vegyítjük ezeket a hozzávalókat, palacsintát kapunk. De nem ám csak egyféle palacsinta létezik: Földünk különböző tájékain eltérő alakú és állagú palacsinták sülnek, amelyeket az őket fogyasztók eltérő feltétekkel látnak el.
Nézzük most a 4 legegyszerűbb palacsinta receptjét, valamint elkészítésük furfangjait!
Elkészítési tippek bármilyen palacsintához
Mivel a különböző palacsinták igen sok közös tulajdonsággal rendelkeznek (alapanyagokban, néha elkészítésben is), van néhány általános szabály, amit érdemes figyelembe vennünk, ha az alábbi receptek egyikét vagy bármilyen más palacsintát készítünk.
- A legtöbb palacsinta alapját tej, liszt és tojás adja: ezeket a hozzávalókat érdemes turmixgéppel vagy botmixerrel elkeverni, hogy a massza teljesen csomómentes legyen.
- Ha egyéb kiegészítő alapanyagok kerülnek az alapmasszába (pl. szódavíz, tojáshab), azokat utólag keverjük az alaphoz, ezzel megőrizve előnyös tulajdonságaikat.
- A palacsinták előre bekevert masszáját pihentessük hűtőben, legalább 30 percig. Ettől jobban összeérik a tészta, amitől a vékony palacsinták kevésbé szakadnak majd, a vastagabbak pedig magasabbra nőnek.
- Megfigyelhető, hogy a palacsinták magas hőfokon sülnek: mindegy, hogy serpenyőben vagy tepsiben, tűzhelyen vagy sütőben készítjük őket, használjunk nagyobb lángot vagy hőfokot. Így érhetjük el a szép aranybarna színt és tökéletes állagot.
A mi kedvencünk: egyszerű magyar palacsinta
Nyilván nem beszélhetnénk palacsintákról anélkül, hogy ne ejtenénk szót a klasszikus, magyar verzióról. Mind ismerjük, mind szeretjük, mégsincs két háztartás, ahol ugyanúgy készülne a finomság. Mégis vannak olyan tulajdonságok, amelyek mérvadói egy igazán jó magyar palacsintának.
Ahhoz, hogy a palacsintánk szép vékony legyen, pihentessük a tésztát, majd használjunk igazán forró serpenyőt: így szinte azonnal készre sül a palacsinta első fele, majd anélkül fordíthatjuk meg, hogy elszakadna.
Nem érdemes a masszába cukrot tenni, mert attól a kelleténél jobban karamellizálódni kezd a tészta, ami ragadáshoz vezethet.
Amit azonban tegyünk a masszába, az a zsiradék: ha olaj kerül a palacsintába, nem kell minden egyes sütés előtt ecsettel bekennünk a serpenyőt, mert a tésztából kisül majd épp elég ahhoz, hogy ne ragadjon.
Nézd meg videón is a magyar palacsinta elkészítését:
Itt a magyar palacsinta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Lusta reggelik főszereplője: gyors amerikai palacsinta
Persze nem mindenkinek jelenti ugyanazt a „klasszikus” kifejezés. Ha az USA-ban kérdezősködnénk például, az emberek valószínűleg az ő saját palacsintájuk felé mutogatnának. Ezek a kisebb átmérőjű, pufók, toronyba pakolt palacsinták isteniek reggelire vagy brunch-ra fogyasztva, és elkészítésük sem túl bonyolult.
A massza szinte ugyanazokból az alapanyagokból áll, azonban jóval sűrűbb, mint a magyar verzió. Ez lehetővé teszi, hogy vastagabb, légiesebb palacsintákat süssünk (a masszát a szódabikarbóna és a sütőpor fújja fel), amelyek egymásra pakolva impozáns halmot alkotnak.
A sütéshez használhatunk vajat vagy olajat is, az előbbi esetében azonban cseréljük rendszeresen a zsiradékot, ugyanis a vaj könnyen odakap, megég, és keserű ízt ad a palacsintakorongoknak.
Nézd meg videón is a gyors amerikai palacsinta elkészítését:
Itt a gyors amerikai palacsinta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Egy impozáns költemény: dutch baby palacsinta
Ne engedjük, hogy a név átverjen minket: a dutch baby (szó szerinti fordításban holland bébi), abszolút nem holland származású recept – az USA-ban örvend nagyobb népszerűségnek, de manapság, az internetnek hála már a világ más részen is ismertté vált.
Különlegessége, hogy serpenyőben sül, azonban az edény nem a tűzhelyre, hanem a forró sütőbe kerül. A benne lévő massza magas peremeket növeszt, szinte egy „palacsintatálat” kapunk a sütés végére, amit kedvünk szerint megtölthetünk mindenféle jóval.
TIPP: Olyan serpenyőt használjunk, ami jól bírja az extrém hőfokokat: a legjobb az öntöttvas vagy más fémserpenyő (tehát nem teflon). Alaposan melegítsük elő, mielőtt beletennénk a vajat és a masszát, hogy a palacsinta rögtön forró környezetbe kerüljön és szinte azonnal megkezdhesse a sülést.
Itt a dutch baby palacsinta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Praktikus tepsis csoda: finn palacsinta
Hogy még tovább egyszerűsítsék a palacsinta elkészítését, a finnek már serpenyővel sem vesződnek: palacsintatésztájukat a sütőben, tepsiben sütik készre. Az így kapott édesség inkább hasonlít egy lepényre, azonban miután szeletekre vágtuk, már jobban láthatjuk benne a palacsintás jelleget.
A tésztát kardamom, vanília és citromhéj teszi aromássá, az állaga pedig szinte krémesnek, pudingosnak mondható. Finnországban a legtöbbször friss tejszínhabbal és eperlekvárral fogyasztják a pannukakkut, azonban kedvünk szerint más feltétekkel is elláthatjuk.
TIPP: Sülés közben figyeljünk rá, hogy a tésztában kialakuló nagy buborékokat kiszúrjuk, különben nem sül majd egyenletesen a palacsinta, néhol megég, míg máshol szinte nyers marad.
Itt a finn tepsis palacsinta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók, receptek és videók: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippekért kattints ide: