Pakóra, tempura

Pakora 2.

Tej- és tojásmentesen sütött zöldségek, húsok, gombák, bundában. A pakóra (pakora, pakura) és tempura készítéséhez ez a két összetevő nem feltétlenül szükséges.

Mielőtt még helyesbítő levelet írnának kedves olvasóim, figyelmeztetve, hogy a pakura a kőolaj lepárlása után visszamaradó, sűrű, ragacsos anyag, és hogy kerül ez a főzésnek még a közelébe is, kérem, ne tegyék! Nem elírás, hívják így is az indiai bundázott ételeket. Panírozottnak is nevezhetném, de lehet, hogy az újabb félreértésre adna okot. A paneer vagy panír ugyanis szintén indiai étel, egy tejből készült sajtféleség (nyomtatott túró) neve.

Térjünk azonban rá a lényegre, vagyis, milyen összetevőkből áll a roppanós pakóra bundája. Szükséges hozzá liszt – kinek-kinek ízlésére bízva, milyet szeret, de vegyíthető is többek között a sárgaborsó-, csicseriborsó-, kukorica-, rozs-, hajdina-, búzaliszt –, amit fűszerezünk (kurkuma, szerecsendió, koriander, garam masala, só és még számtalan fűszerféleség, ízléstől és fantáziától függően), majd nagyon hideg vízzel, jó sűrű tésztává elkeverünk. (Lehet, hogy a tészta állaga hasonlít a pakurára?)

Pakora

Ebbe a kutyulékba kell aztán a különféle, vékonyra szeletelt sütnivalókat – és itt újra segítségül hívhatjuk fantáziánkat, mivel bármilyen zöldségből, halból, rákból, de másféle húsokból, sajtból, gyümölcsből is készülhet pakóra – mártogatni, majd forró zsiradékban (Indiában főleg ghíben, tisztított vajban) kisütni.

Spárga tempura

A bunda lazább, ha kevés sütőpor is kerül a masszába. (Víz helyett joghurt is használható, de akkor már nem tejmentes az étel.) A japán tempura tésztája szinte szóról szóra megegyezik a pakóráéval, igaz, sokszor tojást is kevernek hozzá, az azonban elhagyható.

Amit fontos megjegyezni: mindig jéghideg legyen tészta, a zsiradék pedig forró, mert ennek köszönhetően képződik ropogós réteg sütés közben. Ha elég vékonyak a szeletek, nem is szükséges előfőzni az alapanyagokat.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...