Ha túlsúly rakódott rád, lelassult az anyagcseréd, aluszékony vagy, esetleg furcsán száraz a bőröd, székrekedést vagy hajhullást tapasztalsz, gyanús, hogy pajzsmirigy-alulműködés áll a háttérben. A latin néven hypothyreosisnak is nevezett betegség ugyanis az egyik leggyakoribb hormonháztartással kapcsolatos probléma korunkban, mely általában életünk során alakul ki, nem veleszületetten, és legtöbbször 30-50 év körüli nőknél jelentkezik.
Receptajánló (nem csak) pajzsmirigy-alulműködés esetére:
És hogy mi okozhatja?
Sajnos legtöbbször az autoimmun betegségek egyik legismertebbje, a Hashimoto-thyreoiditis a mumus, de akár az elégtelen jódbevitel vagy bizonyos orvosi kezelések (pl. izotópkezelés) is okolhatók érte. Mint a szervezetünkben mindent, a pajzsmirigy-alulműködést is befolyásolhatjuk, azaz ronthatjuk illetve javíthatjuk az étrendünkkel, és ezt tanulmányok is igazolják.
Most azt néztük meg, melyek azok az ételek, amik segíthetnek rajtad, ha pajzsmirigy-alulműködésben szenvedsz!
Kattints a képre, és nyílik a galéria!
Miket egyél, ha alulműködik a pajzsmirigyed?
Rostban gazdag étrend
Mint szinte mindenkinek, a pajzsmirigy-alulműködőknek is jót tesz az élelmi rost, azaz a lassú felszívódású, teljes kiőrlésű pékáruk, a sok friss zöldség és gyümölcs vagy az olajos magvak. No meg persze a székrekedés ellen is hatásosak, mely sok hashimotóst gyötör!
Antioxidánsokban gazdag gyümölcsök
Ha tehetjük, fogyasszunk sok bogyós gyümölcsöt, melyek igazi antioxidánsbombák, és megkötik a szabad gyököket, de jöhet az alma, körte, banán, ananász és a citrusfélék is!
Gluténmentes gabonák
A gluténmentes diéta sokak szerint beválik hashimoto esetén, érdemes az ebbe az étrendbe illő gabonatípusokat fogyasztani, ha választhatunk: jöjjön a rizs, főként a basmati vagy barnarizs, mely tele van rostokkal, de a quinoa, a barnarizs-tészta vagy a gluténmentes zab is barátunk.
Hüvelyesek
A bab-, lencse- és borsófélék valamint a csicseriborsó is remek alapanyagok, hiszen a hüvelyesek jelentős növényi fehérjeforrások, táplálók, egészen olcsók, és támogatják az egészséged, így a pajzsmirigyed is.
Olajos magvak
Közhely, de a "jó" zsírokban, Ómega-3 zsírsavban gazdag olajos magvak rosttartalmukkal kiegészülve szuper egészségmegőrzők. Dió, mogyoró, kesu, pisztáció, mandula, tökmag, napraforgómag, mind jöhetnek, de csak csínján! Körülbelül egy marok egy nap.
Egészséges olajok és zsírok
Szinte mindenről hallunk pro és kontra érveket is, ami az egészséges étrend fő alapanyagait illeti, de az olívaolaj jó híre tartja magát, rajta kívül viszont mi az avokádót és akár a cukrozatlan kókuszdiót is ajánljuk nektek, mint egészséges olajokat és zsírokat.
Sovány húsok, halak
A szárnyashúsok (pulyka, csirke), a különféle édesvízi, tengeri halak, no meg a kagylók, rákok, tengeri kütyük is jó választásnak bizonyulnak, pajzsmirigy-alulműködés esetén is. A tengeri kütyüket és halakat viszont ne fogyassszuk túlzottan rendszeresen és nagy mértékben, higanytartalmuk miatt!
Lazacreceptek itt!
Zöldségek sokasága
A keményítőtartalmú (krumpli, édesburgonya, vajtök) és a nem keményítős friss zöldségek is jó hatással vannak a pajzsmirigyre, így bátran együnk leveles zöldeket (spenót, sóska, saláták), répát, gombát, spárgát, cukkinit is.
Még több egészségcikk itt: