Padlizsánból sokféle krémet

Padlizsán: esszük töltve, sülve, rakottan, rántva, tekercsben, lapra vágva, karikában, rudacskákra szeletelve, felkockázva. És készítünk belőle sok-sok féle-fajta krémet is.

A padlizsánról magáról és a padlizsános ételekről bővebben Dacota A legszexisebb paradicsom a padlizsán című cikkében olvashatunk. A millióféle padlizsánkrémről pedig itt fogunk szót ejteni:

A padlizsánkrémek egyetlen közös nevezője az, hogy mindhez valahogyan hőkezelni kell ezt a gyönyörű, lilás-feketés zöldséget. Sütőben, grillen vagy akár mikrohullámú sütőben, egészben is megsüthetjük, majd kis hűlés után meghámozzuk, vagy kikanalazzuk a héjából a húst. Jól járunk, ha egy szűrőben hagyjuk 10-30 percig lecsöpögni, ezzel ugyanis elkerüljük, hogy esetleg keserű ízű legyen a krém. Ezt a lépést ne hagyjuk ki, viszont választhatunk, hogy sózzuk, vagy só nélkül csepegtetjük a padlizsánt.

Innentől kezdve a kombinációk száma, ha nem is végtelen, de nagyon magas. A leghíresebb versenyző világszerte kivívta magának az ismertséget: ő a Közel-Keleti Baba Ghannouj vagy Baba Ghanoush. Ezt a krémet tahinivel (esetleg tahinának is hívhatják), azaz pirított szezámmagpasztával ízesítik, ennek megfelelően az egyébként is füstös ízű sült padlizsánhús még egy lökést kap a pirított szezámtól.

Magyarországon és Romániában a vinete, az erdélyi padlizsánkrém hódít, amelyet egyszerűen csak növényi olajjal vagy majonézzel, citromlével és vöröshagymával keverünk el. A Balkánon a sült padlizsán mellé sült kaliforniai vagy kápia paprikából készült krémet is kevernek, Oroszországban pedig a szegény ember kaviárja néven ismert padlizsánkrémbe paradicsomot vagy paradicsompürét tesznek. A perzsa verzióban karamellizálják a hagymát és a fokhagymát, majd joghurttal keverik krémesre.

A vinete receptjéért kattints ide!

És ha nem régió vagy ország szerint válogatunk, hanem azt nézzük, mi illik hozzá: keverjük el mustárral, majonézzel, olíva- vagy napraforgóolajjal, joghurttal, görög joghurttal vagy akár tejföllel, sőt mascarponéval vagy fetával is. Ízesítsük hagymával, fokhagymával, próbáljuk ki csípősen, vagy sumac-kal (szömörcével), ami savanykás ízével kiegészíti a padlizsán füstösségét, római köménnyel, koriandermaggal, rózsaborssal.

A dekorációt köszönjük a Butlers-nek!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...