Tippek, hogy a legfinomabb legyen a friss, nyári padlizsánod

Itt a szezon, grillen, sütőben, krémben, mindenhogyan imádjuk a padlizsánt, amelyet csak akkor ronthatunk el, ha nem figyelünk néhány hibalehetőségre. Mutatjuk, mik azok a sarkalatos pontok, amikre érdemes figyelni a tökéletes végeredmény érdekében.

Kétféle ember létezik: aki szereti a padlizsánt, és aki valamilyen oknál fogva ódzkodik tőle. Ez a Dél-Kelet Ázsiából származó húsos gyümölcs (igen, zöldségként használjuk, de valójában gyümölcs) tele van értékes tápanyagokkal, ha pedig jó minőséget választunk belőle a boltban, elképesztően finom előételeket és főételeket készíthetünk belőle.

A padlizsán rendkívül értékes vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, miközben energiaértéke kicsi magas víztartalma miatt. Az indiai természetgyógyászat szerint vérképző, vízhajtó, bélgyulladást gátló, emésztést fokozó hatású, ezen kívül nyákoldó hatása enyhítheti az asztmában illetve hörghurutban szenvedők tüneteit is. Emésztőszervi, máj- vese megbetegedéseknél jó hatású, de nem ajánlott gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén. A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon.

Bár már egész évben kapható, és egyesek már csíkos, fehér vagy sárga típusaival is találkozhattak, a padlizsánnak éppen most van szezonja, így érdemes kísérletezni vele annak is, aki kicsit idegenkedik a zöldségtől, hiszen kis odafigyeléssel mennyei ízekkel rendelkező ételeket készíthetünk belőle.

De mire érdemes odafigyelni, ha padlizsánnal dolgozunk?

Mutatjuk, mire érdemes figyelned!

Válasszuk a legjobbat!

A padlizsán akkor a legalkalmasabb fogyasztásra, amikor érett, de még nem túlérett, a bőre fényes, ránctalan. A túl hosszan tárolt termés matt színű, ráncos lesz, magjai barnásak, a húsa szívós, kesernyés: ilyenkor fogyasztásra már alkalmatlan. Vásárláskor feszes, fényes és kemény húsú padlizsánt válasszunk.

Shakshuka, a Közel-Kelet lecsója

A shakshukát ahány ház, annyiféleképpen készítik. Én ezt a verziót kóstoltam először, és egyből teljesen beleszerettem. Eredetileg Tunéziából származik, innen került a ...

Ratatouille, azaz francia lecsó

A ratatouille-t (ejtsd: ratatuj) a francia Riviéra fővárosában, Nizzából ered, és régen a szegény emberek eledelének tartották. Órákig főzték lassú tűzön a maradék zöldségeket, ...

Nem mindegy, hogyan tároljuk

A zöldségeknek is lehetnek igényeik. Például a hagymát és a burgonyát nem szabad egymás közelében tárolni, nehogy kölcsönös romlásnak induljon mindkettő. Egyes zöldségek jól érzik magukat hűvös, sötét helyen, míg másokat inkább melegen kell tartani. A jól kiválasztott, beért padlizsán pár napot szobahőmérsékleten is kibír, a mashed.com cikke szerint inkább ott érdemes tartani, mint a hűtőben, 10°C fok alatt ugyanis károsodhat a növény húsa.

Nem kell meghámozni

A padlizsán héja tele van tápanyagokkal, antioxidánsokkal, amelyek egyébként elvesznének, ha eltávolítanánk. A héj esztétikusan tartja a sült padlizsánt is, hiszen az hőkezelés után nem veszíti el formáját.

Akkor jó, ha a padlizsán bőre feszes és fényes!

Kemény és keserű a lila borítás?

Valószínűleg túlérett darabot fogtál ki, ami sajnos gyakran előfordulhat, hiszen szüreteléskor lényeges, hogy csak az érett padlizsánokat gyűjtsék be, a boltokban napokig várakozva azonban könnyen túlérhet a zöldség (gyümölcs). Ha kemény a héja, ajánlott eltávolítani, érdemes azonban hőkezelés után.

Inkább süsd több ideig

A padlizsánt sütés előtt mindenképpen érdemes kicsit megsózni, így folyadék távozik belőle, a végeredmény pedig ropogósabb lesz. A nem megfelelő ideig sült padlizsán kemény marad, éppen ezért a profik szerint érdemes inkább egy kicsit több ideig sütni, az kevésbé árthat a végeredménynek, mintha kemény maradna.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...