A padlizsán vastag, bőrszerű héjával, szivacsos húsával és apró, mégis mindenhová betüremkedő magjaival igazán nem hozza saját magát jó hírbe, és ennek bizony meg is van az eredménye: sokan tartanak tőle, nem mernek vele dolgozni. A negatív reklám azonban teljes mértékben hamis, kész átverés az egész, ugyanis a padlizsán egyike a leglustábban elkészíthető alapanyagoknak – ehhez csupán ismernünk kell a megfelelő furfangokat.
Nézd meg galériánkban a padlizsán lusta elkészítési módjait!
A padlizsán a lusták zöldsége – Így készítsd el 3 eltérő módon
Egészben sütve
Kevés olyan zöldség van, amit egyszerűen csak bedobhatunk bármi nélkül a sütőbe, utána előhúzhatjuk határozatlan ideig, határozatlan hőfokon való sütés után és különféle ételeket varázsolhatunk belőle. A padlizsán egyike ezeknek: tényleg alig kell rajtatartanunk a szemünket, elég, ha bedobjuk egy nagyjából 200-230 fokos sütőbe, majd addig sütjük, míg késszúrásra puhának nem bizonyul. Ekkor érdemes kicsit fedő alatt hűlni hagyni, hogy a héjat könnyebben lehúzhassuk róla, ami a sütőben kellemesen szenesre pörkölődik. A sült padlizsán húsából készíthetünk szendvicskrémet, mártogatóst, tésztaszószt, keverhetjük gabonás, hüvelyes, zöldséges egytálételekbe.
Töltve
Szintén a sütőbe dugjuk a padlizsánt, jelen esetben azonban felezve és nem egészben. Először töltés nélkül, magában kerül a tepsire (némi olajjal és fűszerekkel), majd az elősütést és némi állagbeli puhulást követően megtölthetjük, pontosabban megpakolhatjuk mindenfélével. Ugyanis nem teljesen töltött ám a padlizsán: ugyan kivájhatnánk a belsejét, de akkor több héj maradna, mint hús, ami nem a legszimpatikusabb koncepciók egyike. Inkább halmozzuk el hússal, sajttal, konzerv hüvelyesekkel, főtt gabonával, majd lökjük vissza pirulni további pár percre, míg minden alaposan át nem sül. Tálaljuk hummusszal, joghurtos öntettel és zöldfűszeres szórással.
Serpenyőben gőzölve
Utoljára maradt az a módszer, amivel talán a legtöbbet kell vesződni, és még így is elkészülhetünk vele kevesebb, mint fél óra alatt. A sütőt sem kell bekapcsolnunk, csupán egy nagyobb méretű tapadásmentes serpenyőre lesz szükség. A padlizsánokat vágjuk félbe, majd irdaljuk be őket átlósan: először az egyik irányba, majd a másik irányba, hogy rombuszok jöjjenek létre szivacsos húsában, amit sózzunk-borsozunk meg. Forrósítsuk fel a serpenyőt, majd cseppentsünk bele némi olajat, és közepes lángon alaposan pirítsuk meg a padlizsánok vágott felét. Ha már aranybarna a felülete, öntsünk nagyjából fél deci vizet a serpenyőbe és azonnal fedjük le. A lángot vegyük lejjebb, és hagyjuk párolódni a padlizsánokat nagyjából 2-3 percig. Ennyi idő bőven elég lesz arra, hogy teljesen megpuhuljon a húsuk. A grillezett-párolt padlizsánt lekenhetjük valamilyen szósszal/mártással és végleg rápiríthatunk, de tálalhatjuk magában is, friss vagy sült zöldségekkel, mártogatósokkal, akár sült hússal is.
Lusta receptek padlizsánkedvelőknek:
Misoval grillezett padlizsán
Egyből kétféle módon is elkészíthetitek ezt az ázsiai ízvilágú vegán fogást. Gyors és nagyszerű, édes és sós, umamigazdag fogás, olyan hatalmas ízbomba, hogy szerintem a legjobb a ...
Olaszos töltött padlizsán
Imádjuk az olasz konyha egyszerű, letisztult ízeit, úgyhogy most ebben a szellemben készítettük el ezt a töltött padlizsánt is. A fogást a padlizsán mellett a paradicsom és a mozzarella ...
Padlizsánkrémes tészta
Vannak olyan ételek, amelyek önmagukban nagyon jól működnek, kiváló ízélményt nyújtanak. Mégis, ha – véletlenül vagy valamilyen ördögi terv keretében – összeeresztjük őket, ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyári ötlet vár, vidd őket a konyhába: