A leggyakoribb tartáshibák nagyon sok kellemetlenséget, fájdalmat és betegséget okozhatnak. Nem csak a hétköznapi tartáshibák jelentenek problémát, hiszen éppen olyan kártékony lehet egy helytelen mozgástechnikával végrehajtott gyakorlat is edzés közben. Szerencsére a probléma megelőzhető, de ha már baj van, mozgással, akár helyre is hozható.
Milyen problémákat okoz a rossz tartás?
A rossz tartás nem csak azért baj, mert fájhat tőle a hátad vagy a térded, hanem mert a rendszeres, káros terhelés rengeteget árt az ízületeknek és a gerincnek is. Hosszútávon gerincsérvet, tartós derék- és nyaki fájdalmat, ízületi betegségeket okoz, de akár inkontinenciához (vizelettartási problémához) és a szívelégtelenséghez is vezethet. Ennek oka, hogy a hosszú éveken át tartó rossz, görnyedt tartás hatására a létfontosságú belső szerveink, mint például a szív és a tüdő folyamatosan a normálisnál nagyobb nyomásnak vannak kitéve, és folyamatosan összepréselődik a rekeszizom is. Mindezek miatt a szív sem tud rendesen dolgozni. Nem véletlen, hogy azoknál az embereknél, akik nem tanulták meg helyesen tartani magukat, esetleg púposak is lettek, gyakran előfordul szívritmuszavar. Ez a rossz tartásból eredő, szervezetre ható extra nyomás a húgyhólyagra és a záróizmokra is hat, így plusz terhet, és problémát jelent az intim területen is.
Helyes mozgástechnikával megelőzhető a baj
Szerencsére ez a probléma könnyen kiküszöbölhető egy kis odafigyeléssel és tudatossággal. A "recept" egyszerű: töltsünk minél több időt mozgással, és figyeljünk oda a helyes testtartásra álló- és ülőhelyzetben is! Ez nagyon egyszerűen hangzik, ennek ellenére az emberek legnagyobb része nem érzékeli önmagán a tartáshibákat, és ezért nem is képes egyedül korrigálni a problémát.
A tartáshibák leggyakrabban akkor jelentkeznek, ha a gerinc természetes görbületei elkezdenek kiegyenesedni, vagy valamilyen formában deformálódik, megváltozik a gerincoszlop valamely része. Nem mellesleg ez a probléma szoros kapcsolatban áll a gerinc tartóizmainak elgyengülésével is. Természetesen nem véletlen, hogy ez ilyen gyakori probléma, hiszen már kamaszkorban felmerülhetnek gondok: a hirtelen növekedés egyik következménye ugyanis, hogy az izomzat nem tud ugyanolyan tempóban fejlődni, így a tartóizmok elgyengülnek, melynek következtében nagyon könnyen kialakulhat hanyag tartás, gerincferdülés, vagy lehet túl domború a hát.
A tartáshibák másik gyakori oka az ülő életmódból fakad, hiszen aki állandóan ül, számítógép előtt dolgozik napi minimum nyolc órában, annál elkerülhetetlen, az egyoldalú fizikai terhelés, és a rossz mozgásminták megszokása.
Mivel mindkét dolog nagyon általános és elkerülhetetlen, ezért nagyon fontos, hogy mind álló, mind pedig ülő helyzetben folyamatosan ügyelj a testtartásodra, vedd észre, ha valamit nem jól csinálsz és tanuld meg kijavítani a mozdulataidat.
Álló helyzetben fontos, hogy a gerinc kettős „S” alakú görbülete kiegyensúlyozott maradjon, az izomzat pedig mozgás közben is egyenletesen legyen igénybe véve. Ahhoz, hogy a tartás egészséges és szép legyen, álló helyzetben is dolgoznia kell bizonyos izmainknak. Ilyen a négyfejű combizom, a mély hátizmok, a hasizmok, a farizmok és a csípőhorpasz izom is. Amennyiben ezek közül az izmok közül bármelyik nem működik megfelelően, mert túl gyenge, vagy megrövidült a nyújtás hiánya miatt, jóval nagyobb terhet kap a gerincoszlop, ezért sérülékenyebbé válik. A rossz, egyenetlen terhelés miatt pedig a porckorongok lassan tönkre mennek. Ezért is fontos a tartóizmok megerősítése és a rövidülésre hajlamos izmok nyújtása mellett, mindig ügyelni a testtartásunkra is.
Helyes testtartás alapállásban:
- a has feszes,
- a fenék enyhén megfeszítve,
- a vállak lazán leengedve,
- a fej természetes helyzetében, a gerinc vonalában, egyenesen megtartva,
- a térdek enyhén behajlítva,
- a lábfejek, és a térdek előre néznek,
- a térdek a lábközéppont felett,
- a gerincoszlop semleges, természetes tartásában megtartva,
- a mellkas kitolva, egyenes a hát,
- a medence természetes tartásban megtartva.
Hogyan ellenőrizheted magad?
A legjobb módja ennek, ha első alkalommal megkérsz egy edzőt, vagy egy gyógytornászt, hogy valódi, szakmai segítséget kapj. A szép tartás ugyanis nagyon ritka jelenség sajnos, viszont a rossz beidegződések miatt az emberek nagy többsége önállóan még a tükörben sem látja meg elsőre, hogy mi az, amin javítani, változtatni kellene. Egy edző pontosan elmagyarázza neked, hogy a megszokott tartáshoz képest mit és hogyan kellene változtatnod, így később már te magad is látni fogod azokat az aprónak tűnő, ám rendkívül fontos részleteket, melyek a tartásodat széppé, a gerincedet egészségesebbé varázsolják majd.
Tartásjavító gyakorlatok
Abban ez esetben, ha valakinek már gyerekkora óta rossz a tartása, önmagában biztosan nem lesz elég csupán annyi, hogy a tükör előtt igyekszik korrigálni az alaptartását. Ilyenkor már sok más probléma is felmerül, ami meggátolhat a helyes testtartás végrehajtásában, például megrövidülnek bizonyos izmok, és ezzel korlátozódik a mozgástartományuk is. Ilyen esetben a testtartást speciális gyakorlatokkal kell javítani, lehetőleg gyógytornász irányításával.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Óvd a gerincedet napi öt perc tornával!
Sokat ülsz a munkahelyeden? Néha már érzel fájdalmat a derekadban, a lapockád környékén vagy a nyakaddal nincs rendben valami? A kínlódás helyett inkább előzd meg a bajt!
Suri Andi edző9 tipp: így védd az ízületeid sportolás közben!
Edzés után fáj a térded, a könyököd, a csuklód? Ne vedd félvállról, mert komoly sérülés lehet belőle! Fogadd meg edzőnk tippjeit!
Suri Andi edzőNapi 6-8 órát ülsz az irodában? Erre figyelj, ha nem...
A hosszú órákat az asztalnál vagy tévé előtt ülőnek naponta több mint 30 percet kell testedzéssel tölteniük egészségük megőrzése érdekében - egy ausztrál kutatás szerint.
Bodon Judit dietetikus3+1 tipp szakértőnktől, hogy hatékonyabb legyen az edzésed
Csodálatos dolog, ha elkezdtél edzeni, de ha valóban fejlődni szeretnél, akkor nem mindegy, hogy hogy végzed az edzéseket. Ehhez ad tanácsokat edző szakértőnk.
Suri Andi edző