Óvatosan a probiotikumokkal - kiderült, ezeknek is lehet mellékhatása

Úgy tűnik, hogy a probiotikumok terén is a mértéktartás elve az igaz, nem teszünk jót az egészségünknek, ha túl hosszú ideig szedjük ezeket rendszeresen.

Antibiotikum-kúra? Hasmenéses betegség? Puffadás? Hasi diszkomfortérzet? - számos olyan betegség, tünet van, amire probiotikumok szedését javasolhatja az orvosunk vagy a gyógyszerészünk. Egy friss kutatásból úgy tűnik azonban, hogy a probiotikumokat sem érdemes nyakló nélkül bekapkodni - mert ennek komoly mellékhatásai lehetnek.

Mik a probiotikumok?

A probiotikumok különleges élőlények, olyan „jó” baktériumok és élesztőgombák, amelyek az emésztőcsatornán végighaladva túlélik a gyomorsav, az epesavak és a hasnyálmirigy „pusztító” hatásait, végül a vastagbélbe jutnak. Itt többféle módon fejtik ki jótékony hatásukat, egyrészt a bélfalhoz kötődő probiotikumok kiszorítják a kórokozókat (a „rossz” baktériumokat), másrészt aktiválják az immunsejteket. A probiotikumok elengedhetetlenül fontosak az egészséges bélflóra és az immunrendszer fenntartásában. Megelőzhetünk velük betegségeket, előmozdíthatjuk velük a felépülést, és segítségül hívhatjuk őket olyan állapotokban, amelyeknél a bélflóra összetétele megváltozik: fertőzésekben, antibiotikum szedésekor, stresszes időszakokban. Növelik a szervezet ellenálló-képességét, segítik a bélnyálkahártya termelődését, hatékonynak bizonyultak az antibiotikumok szedéséhez társuló hasmenés megelőzésében.

Szóval tényleg úgy tűnik, hogy nem lehet nélkülük élni.

Akkor mi a gond?

A gond természetesen ezúttal sem önmagukkal a probiotikumokkal van, hanem inkább abban a tendenciában, hogy - sok más készítményhez hasonlóan - a mindenhonnan ránk zúduló reklámoknak köszönhetően csodaszerként tekintünk rájuk és hajlamosak vagyunk túlzásba esni a fogyasztásukkal kapcsolatban.

Ez utóbbi jelenséghez, azaz a túlfogyasztáshoz kapcsolódóan megjelenő mellékhatásokról számol be egy friss kutatási jelentés a Clinical and Translational Gastroenterology című folyóiratban. A kutatás során 30, emésztőrendszeri panaszokkal (puffadás, hasfeszülés, -fájdalom, görcsök, teltségérzés) élő beteget vizsgáltak. 22 személynél tapasztaltak ún. neurokognitív tüneteket, mint pl. mentális- ill. memóriazavar, koncentrációzavar - ők mindannyian rendszeresen fogyasztottak többféle probiotikumot, legalább 3 hónapja, de volt olyan személy is, aki már 3 (!) éve.

Ezek a zavart epizódok fél órától kezdve akár 3 órán át is tarthattak az egyes esetekben, jellemzően étkezést követően jelentkeztek, de előfordult, hogy "csak úgy" napközben lettek rosszul az érintettek. Voltak nagyon komoly esetek is, 4-en még a munkájukkal is fel kellett hagyjanak a tüneteik miatt.

A kognitív zavarokkal küzdő személyek több mint 2/3-ánál a vékonybél vizsgálata során nagy kolóniaszámban találtak baktériumokat, és több mint 3/4-üknél volt emelkedett az ún. D-tejsav-szint - amely a Lactobacillusok tevékenységének eredménye és nagy mennyiségben mérgezően hathat az idegsejtekre. A nagy kolóniaszám következménye lehet a puffadás és hasfeszülés, hasi fájdalom is, hiszen a baktériumok anyagcseréjük során hidrogént és metánt termelnek.

A betegeknél mind az emésztőrendszeri, mind a kognitív tünetek enyhültek/megszűntek a probiotikumok elhagyását követően.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek