Így válasszunk egymáshoz illő színeket otthonunkba

Mivel sok otthonban a fa a legtöbb elemen előforduló anyag, érdemes ehhez alkalmazkodva kiválasztanunk a lakásunkban domináló színeket, amiknek a falakon, a beépített elemeken, a bútorokon és az egyéb kiegészítőkön is harmonizálniuk kell.

A fa mindenhol megjelenik otthonunkban, beleértve a bútorokat, a padlót, a mennyezetet és az ajtókeretet is, színtónusai pedig a világos szőkétől egészen a gazdag mahagóniig terjedhetnek, ráadásul gyakran foltosak is. Útmutatónk segít kiválasztani az otthonunkhoz legjobban passzoló árnyalatokat, a legapróbb részletekre kiterjedően.

Így válasszunk egymáshoz illő színeket otthonunkba

1. Vegyük figyelembe a színtónusokat

Mindegyik fafajtának van egy jellegzetes erezetmintája és színe, ami páccal is módosítható, de ennek az anyagnak idővel magától is változhat a színe. Az újabb bútorok általában még nem színeződtek el, de attól még van egy általános tónusuk, ami lehet sárga, narancssárga, vörösesbarna, kékesbarna vagy akár sötétbarna is.

Ha olyan falfestéket, tapétát vagy szövetet szeretnénk kiválasztani, ami kiemeli a fa színét, a felület domináns árnyalatait kell figyelembe vennünk.

Azt is mérlegelnünk kell, hogy nagy kontrasztot akarunk, vagy egymástól kevésbé elütő árnyalatokat.

Ne aggódjunk amiatt, hogy egy adott helyiségben minden szín tökéletesen illeszkedik-e: a vegyes fa elemek összhatása megnyugtató hangulatot áraszt magából.

Azt is mérlegelnünk kell, hogy nagy kontrasztot akarunk, vagy egymástól kevésbé elütő árnyalatokat

2. Figyelemfelhívó kontraszt

Az egy helyiségben fellelhető, élesen különböző színek még jobban megkülönböztethetik egymástól a fabútorokat és a padlót. A sötét felületek, mint például a mahagóni, a dió vagy a cseresznye, élesen kiemelkednek az olyan világos színekkel szemben, mint a halványzöld vagy a kék, a kontrasztos árnyalatok pedig jobban felhívják a figyelmet egy bútorra, ha esetleg egy konkrét darabra szeretnénk fókuszálni. De azért vigyázzunk, mert ha több sötét bútor van egy világos színű szobában, akkor zsúfoltabbnak érezhetjük a teret.

Ha több sötét bútor van egy világos színű szobában, akkor zsúfoltabbnak érezhetjük a teret

A közepes tónusú felületeket úgy tudjuk kiemelni, ha világos árnyalatú falfestékkel mázoljuk le a falat. Játszhatunk akár a bútor színeivel is – például, ha a fában a vörös dominál, azt egy zöld háttér szépen kiemeli. Az aranysárga fa jól mutat a meleg vörös, a földes zöldek, a kékeszöld vagy a padlizsán mellett.

A sárgás árnyalatú fa a vajszínekhez illik, a patinás antik fából készült elemek pedig gyakran több tónust kombinálnak, ami azt jelenti, hogy jól mutatnak több világos és sötét árnyalat mellett is.

Ne féljünk a színektől

3. Nem kell, hogy elüssön

Az azonos vagy közel megegyező színű elemek párosításával kevésbé kontrasztos végeredményt kapunk, de ez nem baj: ha például egy sötét mahagóni vagy ébenfa bútordarabot párosítunk egy mélyvörös vagy kékeszöld fallal, érdekes egyensúlyt teremtünk az árnyalatok között.

4. Kiegészítő színek

A mézes tónusú fenyő jól mutat a zöld szín mellett, ami kiemeli a fa sárga tónusait, és hűvös kontraszttal tartja egyensúlyban őket. A világos, intenzív kék kiemeli a fa narancssárga árnyalatait, így nagyszerű választás azok számára, akik szeretik a merész megoldásokat, a sárga napsütötte árnyalatai pedig a meleg tónusú fát varázsolják igazán hívogatóvá.

A mézes tónusú fenyő jól mutat a zöld szín mellett

Forrásunk volt.


Még több lakberendezés:

Címlapról ajánljuk

További cikkek