A sodrófa elengedhetetlen minden konyhában, ahol sütnek. De ellentétben néhány más sütőeszközzel, például egy üveg mérőpohárral, a sodrófák nem teremtettek egyformának. Persze mindegyik rúd formájú, de ha túljutunk az első benyomáson, rájöhetünk, hogy a kialakításuk miatt igenis jelentős különbség van az egyes sodrófák között. Most eláruljuk, melyik a legjobb sodrófa, ami persze nem jelenti azt, hogy ki kellene dobnod a sajátodat, ha nem ilyen, hiszen mindegyik fajtának megvan a maga funkciója.
A megfelelő sodrófával könnyebbé és pontosabbá válik a nyújtás: a csuklód is meg fogja köszönni, ha jót választasz, és a tésztád is egyenletes lesz. Az, hogy milyen típust használj, attól függ, hogy mit készítesz és hogyan szeretsz tekerni. Lássuk!
Egyenes sodrófa forgófogantyú nélkül
Meglepő lehet, de a sodrófa, amely mind fölött áll a szakértők szerint, az egyenes, fogantyú nélküli fajta. Hogy miben tud ez többet, mint más típusok? Ez az egyszerű sodrófa lényegében egy nehezebb, hosszabb henger formájú fadarab, aminek a használatánál a kezeddel irányítod a sodrást, így jobban nyomon követheted a tészta vastagságát. Az egyenes sodrófa képes mindenre, amire bármely más sodrófa képes, és még többre is. Ráadásul az egyszerű formája miatt könnyen tárolható.
Ezekhez használd: tökéletes egy nagy adag croissant vagy fahéjas tekercs tésztájának kinyújtásához, valamint pitetésztához és süteményekhez. Az egyenes sodrófa súlya miatt a kekszek összezúzásához is hasznos, de bármilyen alapanyagot kényelmesen apróra ütögethetsz vele.
Nyújtsunk, nyújtogassunk:
Forgófogantyús sodrófa
Ha a sodrófára gondolsz, valószínűleg ez az, ami egyből beugrik. Egy henger, amelyet különböző hosszúságban és szélességben árulnak, mindkét végén egy-egy fogantyúval, amelyet egy, a sodrófán áthaladó és a sodrófát forgatni segítő tipli köt össze.
Leggyakrabban fából készül, de még márványból vagy fémből készült hengerrel is találkozhatsz.
A fogantyúk kényelmessé teszik a fogást, és ez a fajta sodrófa lehetővé teszi, hogy egyenletes nyomást gyakorolj a tésztára. A hátránya, hogy némi kihívást jelent a tészta szintjének figyelése a sodrás közben, és nehezebb lehet vele manőverezni, plusz egy idő után a csuklód is megérezheted. A tisztítása is nehezebb, mint más típusú sodrófáké, mivel a fogantyúk különállóak a hengertől.
Ezekhez használd: pite-, süti- és pizzatészták sodrására.
Francia sodrófa
A francia sodrófát onnan ismerheted fel, hogy a végei keskenyebbek, mint a közepe. Ez is egy darabból áll, jellemzően fából készül. Kicsit nehéz megtanulni a használatát, de ha egyszer ráérzel, akkor nagyfokú kontrollt biztosít a tészta formája és vastagsága felett. Ez hasznos a tészta lekerekítéséhez, amikor pitéket sütsz, és a tortadíszítők is előszeretettel használják a fondant kinyújtásához. A szakemberek arzenáljában is gyakran megtalálható.
Ezekhez használd: mivel a francia sodrófa kisebb tésztaszakaszokkal érintkezik, könnyen változtathatja a vastagságát és a kúposságát, ami nagyszerűvé teszi a dumpling, a Danish és a pite tésztájának sodrására.
Állítható sodrófa
Nagyon precíznek kell lenned? Egy állítható sodrófa segíthet! Igény szerint be tudod állítani a tésztavastagságot a végén található kis körök révén, hogy minden alkalommal egyenletes felületet készíthess.
Ezekhez használd: ha pontosan meg kell határoznod a tészta vastagságát, legyen szó sütikről, kekszekről vagy tésztákról, akkor használhatod ezt a típust.
Tippek a sodrófa helyes használatához
Nem számít, milyen sodrófát használsz, ez az öt tipp segít, hogy profi módon tekerj:
- Mielőtt letennéd a tésztát, mindent lisztezz be, hogy ne tapadjon oda sehova - ez a sodrófát is magában foglalja.
- Ha a tésztát sütőpapírra teszed, az szintén segíthet megelőzni, hogy odatapadjon a felülethez.
- A technika is számít: a tészta közepétől kifelé nyújtsd a tésztát. A legtöbben hajlamosak előre-hátra haladni a tésztán, de ettől a tészta gluténje a sodrás során megfeszül és visszahúzódik.
- Ha a tészta visszapattan, a legjobb, ha 5-10 percig hagyod pihenni, mielőtt újra nekilátnál a kinyújtásának.
- Ne felejtsd el megmozgatni a tésztát, rendszeresen forgasd, hogy egyenletes legyen, és ne ragadjon le.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: