A paplantisztítás nem könnyű feladat, hiszen viszonylag sok időt vesz igénybe, és a szárítása sem egyszerű, különösen egy kis lakásban. Mégis megéri a fáradságot, hiszen így átélhetjük azt a megnyugtató érzést, amikor egy illatos, pihe-puha takaróba burkolózunk egy fárasztó munkanap után. Nézzük, mire kell figyelnünk a paplantisztítás során.
Tartsuk be az utasításokat
Mielőtt hozzálátnánk a paplantisztításhoz, fontos, hogy elolvassuk a címkét, és semmiképpen se térjünk el tőle. Ezután ellenőrizzük le, mivel töltötték meg takarónkat. Amennyiben szintetikus anyaggal, elegendő csak arra figyelnünk, hogy alacsony hőfokon tisztítsuk, és kisebb fordulatszámmal centrifugázzuk.
A tollal kicsit óvatosabban kell bánnunk, hiszen 30°C-nál magasabb hőmérsékletű vízben nem mosható, illetve centrifugázni is csak óvatosan, lehetőleg valamilyen kímélő programon.
A szárítás is sokkal bonyolultabb, különösen ha a szárítógépet szeretnénk igénybe venni. A tollak ugyanis összecsomósodhatnak és összetapadhatnak. Ez nemcsak kellemetlen szagokat eredményezhet, de a penész is megjelenhet. Szerencsére ezt könnyedén megelőzhetjük, ha a paplan mellé két teniszlabdát helyezünk a szárítóba. Ha szabad levegőn szárítjuk, akkor érdemes lehet néha felrázni száradás során.
A gyapjú még több figyelmet igényel
A gyapjútakaró igazi kincs, így érdemes tényleg nagyon körültekintően bánni vele. A legjobb, ha gyapjú vagy kímélő programon mossuk ezeket a paplanokat. Fontos, hogy 30 foknál melegebb vízbe ne kerüljön, hiszen könnyedén összemehet. A mosószer választásra is figyeljünk, ha tehetjük, válasszunk kifejezetten gyapjúhoz való terméket keresni.
A polár takarók aranyszabályai
A polár anyagú takarókra is érdemes nagy figyelmet fordítani, hiszen ha nem megfelelően mossuk őket, akkor könnyedén veszíthetnek puhaságukból. Ezeket maximum 40 fokon érdemes mosni, és szintén a kímélő programot választani a gépen.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: