Kétségtelen, hogy a konyha lehet az otthonunk egyik legpiszkosabb pontja. Az egyszerű morzsáktól és a kicsöppent szószoktól egészen a baktériumokig és káros penészig számtalan dolog megjelenhet benne. A penész ráadásul olyasmi, ami számtalan ponton felütheti a fejét: beboríthatja az elfelejtett kenyeret, elkezdhet szaporodni a rendszeresen vizesedő felületeken, sőt, akár a konyhai eszközeinkben is.
Ez biztosan sokakat meglep majd, de szinte biztos, hogy a kedvenc, gumiból vagy szilikonból készült spatulánkon is akad belőle bőven.
A spatulákat ugyanis gyakran úgy gyártják, hogy két részből állnak: a szárból és a hozzá csatlakozó szélesebb elemből, amiket aligha szoktunk szétszedni. Pedig érdemes lenne! A kettő találkozásánál lévő szűk, gyakran nedvességet kapó rész ugyanis tökéletes táptalajt biztosít a kórokozók szaporodásának. Hogy elkerüljük az egészségre is veszélyes penésszel való találkozást, két megoldás áll előttünk.
Az egyik az alapos és rendszeres tisztítás: semmiképp se egyben, hanem két részre szedve tegyük a mosogatógépbe vagy mosogassuk el kézzel az eszközt!
A tisztítás után pedig lehetőleg szintén két elemben tároljuk! A másik megoldás pedig az, hogy már a legelején olyan típust választunk, ami nem szétszedhető, így megelőzzük a bajt.
Ha viszont már vannak ilyen eszközeink, és egyértelmű, hogy hasonlóképp bepenészedtek, nem kell azokat feltétlenül kidobni.
Először fogjuk a nyelet: forró, szappanos vízzel és egy dörzsszivaccsal tisztítsuk meg a penésztől. A belseje már egy kicsit trükkösebb lesz: ehhez fogkefét vagy akár fém szívószálakhoz használatos minikefét kell használnunk a mosószeres vízzel együtt. A továbbiakban pedig fogadjuk meg a fenti tanácsokat, hogy elkerülhessük az ilyen problémákat!
Ezeket a takarítási tanácsokat is fogadd meg: