A legtöbben nem sokat foglalkoznak azzal, hogy mi kerül a felmosóvízbe, és ezzel sem hibáznak nagyot, mivel a legtöbb erre kitalált tisztítószer technikailag alkalmas arra, hogy megtisztítsuk vele a padlót. Ugyanakkor vannak olyan — a legtöbb háztartásban is megtalálható – anyagok, amelyek egy-egy padlófelületen különösen jól működnek.
Ez persze teljesen logikus, hiszen nem lehet ugyanaz az anyag tökéletes a csempére, mint a fapadlóra. De most nézzük meg, hogy az egyes padlótípusok mely anyagokért lesznek igazán hálásak. Nézzük, mikor mit kell öntenünk a felmosóvízbe!
Kattints a képre, és olvasd el, mit önthetsz a felmosóvízbe!
5 szer, amit önts a felmosóvízbe, ha szép padlót szeretnél
Mosogatószer
Ha kétségeink vannak azzal kapcsolatban, hogy mit tegyünk a felmosóvizünkbe – például azért, mert többféle padlótípuson is alkalmazzuk – , nyúljunk a praktikus mosogatószerért. Ez a megoldás biztonságos, hatékony és kényelmes, hiszen áthatol a szennyeződéseken, ugyanakkor kíméletes, ráadásul biztosan mindenkinek van belőle otthon.
A legjobban a kerámián, a kövön, a zárt fán, a laminált padlón, a linóleumon és a vinylen működik majd. A tökéletes arányért körülbelül 7,5 liter vízhez 10-15 csepp mosogatószert adjunk. Azt is fontos megemlíteni, hogy a mosogatószeres felmosás után érdemes egyszer sima vízzel is átszaladni a felületen, hogy eltávolítsuk az esetleges szappanmaradványokat.
Sósborszesz
Ez is egy kényelmes, hatékony, sőt költséghatékony megoldás is. A sósborszesz erőteljes csíraölő is, ami azt jelenti, hogy képes elpusztítani a baktériumokat, vírusokat, penészgombákat és gombákat. Ez jól jöhet abban az esetben, ha szagtalanításra (is) használnánk a felmosást.
Ezt mind a keményfa, mind a laminált és a zárt csempe padlókon alkalmazhatjuk úgy, hogy 7,5 liter vízbe körülbelül 480 milliliter kerüljön. Öblítés nem szükséges utána.
Ecet
Az ecet egy baktériumromboló csodaszer, ami szintén minden otthonban megtalálható. Nagyon kemény padlókhoz, például csempéhez és laminált padlóhoz ez a legjobb a savassága miatt, de nem használható például keményfán és márványon. Ebből 7,5 liter vízhez elég körülbelül 240 millilitert adni a tökéletes végeredményért, és öblítenünk sem kell.
Bórax
Ha különösen szennyezett felülettel állunk szemben, akkor a bóraxhoz is fordulhatunk, ami egy, a szódabikarbónához hasonló erős tisztítószer, bár lúgosabb annál. Ez az igazán mély foltokat és szennyeződéseket célozza meg, miközben fertőtlenít. És ha ez még nem lenne elég, költséghatékony, gátolja a penész elszaporodását, de hatékony a rovarok, például hangyák és csótányok ellen is.
A csempe, a beton, a lezárt kő, a vinyl és a linóleum felületeken alkalmazható: 7,5 liter vízhez körülbelül 4,2 decilitert kell öntenünk. A felmosás után pedig érdemes sima vízzel is felmosni, hogy ne hagyjon maradványokat a padlón!
Általános padlótisztító
Ahogy a cikk elején említettük, sokan a boltban kapható termékekhez folyamodnak, ami nem feltétlenül rossz gyakorlat. Viszont ilyen esetben is célszerű figyelni arra, hogy olyan oldatot válasszunk, ami illeszkedik a padlónk típusához. Emellett minden termékformulának megvan a maga használati utasítása – ezt olvassuk el, mielőtt alkalmaznánk!
Ezek a tárolási praktikák is érdekelhetnek: