A komposztálás kimondottan egyszerű annak, aki kertes házban él. Szinte elég a kert végébe kiönteni a szerves hulladékot, ami aztán néhány hónap alatt értékes humusszá alakul. Egy EU-s szabályozás értelmében az idei évtől kezdve hazánkban is kötelező a biohulladék külön gyűjtése. Most megmutatjuk, hogyan lehetséges lakásban, a város közepén is a komposztálás.
Bár a szerves hulladék külön gyűjtésére vonatkozó szabályozás elvileg már januártól érvénybe lépett, senki nem ellenőrzi a dolgot. Valószínűleg a városokban a szelektív hulladékgyűjtőkhöz hasonló, komposztgyűjtő kukák lesznek kihelyezve, amibe mindenki beleöntheti a saját zöldhulladékát. A fővárosban az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak a parkokba kihelyezett közösségi komposztálók, ahová bárki elviheti a saját szemetét. Ha azonban nem akarod megvárni a hivatalos komposztkukák kihelyezését, és szeretnéd felhasználni a saját, tápanyagban gazdag humuszodat, most figyelj:
Elmondjuk, hogyan lehetséges lakáson belül is a komposztálás!
4+1 módszer, amivel a komposztálás a lakásban is könnyű lesz
Szerezz be egy elektromos komposztálót
Az elektromos komposztáló olyan konyhai gép, amely kiszárítja, majd leőrli a szerves hulladékot. A hulladék méretét képes akár 80%-kal csökkenteni, nagy előnye, hogy kis helyen is elfér, szagmentes és gyors. Az “elkészült” végtermék a humuszhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, a növények földjére szórva kiváló tápanyagforrást jelent.
Készíts gilisztakomposztot
Ha nem szeretnél egy újabb elektronikai eszközre beruházni, a gilisztakomposzt lehet számodra az ideális megoldás. A lakásban való komposztálás fő nehézségei a helyhiány és a meleg. Szabad téren a szerves hulladéknak 6-12 hónapra és árnyékos területre van szüksége ahhoz, hogy humusszá alakuljon. Az apartmanokban azonban ritkán van akkora hely, hogy fél évnyi szerves hulladékot tároljunk.
A földigiliszták kedvelik a 20 fok körüli hőmérsékletet és a szerves hulladékot egyaránt. A gilisztakomposzt helytakarékos, és gyűrűs barátainknak köszönhetően benne a humuszunk is gyorsan, akár 1 hónap alatt elkészül. Gilisztakomposztálót vásárolhatunk, de akár otthon, néhány műanyag doboz felhasználásával sajátot is készíthetünk.
Fagyaszd le
Ha nem szeretnéd, hogy a szerves hulladék a kukában landoljon, de nem tudsz a lakáson belül komposztálni, és időd sincs minden másnap egy közösségi komposztálót látogatni, egyszerűen fagyaszd le a biohulladékot. A fagyasztóban tárolt szerves hulladéknak nem lesz szaga, és elég néhány hetente egyszer elszállítanod egy kertbe vagy komposztálóba az összegyűlt szemetet.
Még több természetbarát tipp: