Egyik legkedvesebb őszi gyümölcsünk a süteménybe, szószként, párolva elkészíthető, vagy csak magában is isteni körte, mely sajnos 10 éve nem hozott olyan csekély termést, mint idén. A kiadott körkép arról is árulkodik, hogy az elmúlt években egyre csökken a körte termőterülete és termésmennyisége is.
Magyarországon 1886 hektáron termsztenek körtét, és igen sokféle tájfajtát. A tavalyi termés is elmaradt a kívánt mennyiségtől, de idén még kedvezőtlenebb volt az időjárás a körte számára. A terméspotenciál az ültetvények öregedésével és kondíciójuk folyamatosan romlásával csökken.
A tavalyi fagykárokat túlélve, az ültetvények már nem tudtak megbírkózni a forrósággal és aszályos időjárással. A körte csak bőséges öntözés mellett tud termést hozni, ráadásul a korai kitavaszodás a betakarítást is 3 héttel előbbre hozta.
Szabolcs-Szatmár-Beregben és Borsod-Abaúj-Zemplénben található a hazai körteültetvények fele, míg Heves és Zala vármegyében, valamint Pest és Bács-Kiskun vármegyében is számottevő termesztés folyik. A teljes termelés meghatározó része a Vilmos körte, ami a felét adja a hazai körtetermésnek. A Fétel, az Apát és az Alexander fajták kiemelkedőek még.
A termésmennyiség 15-30 ezer tonna körül mozog, ennek a felét a feldolgozóipar vásárolja fel.
Míg tíz éve - az almához hasonlóan - nagyobb mennyiséget tároltak be a fogyasztók, most - a viszonylag magas fogyasztói árak miatt - heti néhány darabot vásárolnak csak, szinte luxuscikké vált a körte
– olvasható a körképben.
Magyarország jó ideje importőr, hiszen a fogyasztás nem fedezi a hazai kitermelést, 6-8000 tonna körte érkezik külföldről. Az export nagyon ingadozó: 100 és 850 tonna között alakul.
Még több friss hír: