A 4 legegészségesebb őszi gyógyító bogyó

Mutatjuk, mely színes-szagos és csinos bogyók azok, amelyek az őszi időszak egészséges szereplői lehetnek – fogyasszátok őket, gyógyítanak!

Nemcsak tavasszal és nyáron, hanem az őszi hónapokban is kényeztetnek minket az eredetileg vadon, erdőkben termő, finom ízű és gyógyhatású bogyós növények. A bodza, a kökény, a csipkebogyó és a homoktövis ideje jött el, érdemes fogyasztanunk ezeket a gyógyító bogyókat.

Bodza – a fekete arany

Nyáron a virágát hasznosítjuk, és készül belőle az egyik legfinomabb ízű szörp és más hűsítő italok, csempészhetjük édességekbe, sőt magát a virágzatot is megehetjük, ősszel pedig a bodza növény sötét termését, szinte fekete színű bogyóját fogyaszthatjuk. A népi gyógyászatban elsősorban méregtelenítésre, emésztési problémák kezelésére használták, de a köhögés és torokfájás csillapítására is régóta bevett gyógynövényünk a bodza bogyója.

Készülhet belőle tea és lekvár is, amely nemcsak egészséges, hanem rendkívül finom is – sütemények, palacsinta remek kísérője, de vannak, akik magában is, kúraszerűen fogyasztják

Bodza íz

Tavasszal, amikor virágzott a bodza, készítettem mézet, és már akkor elhatároztam, hogy készítek bodzaízt is. Vcsillu (utólagosan is köszönet érte) hívta fel a figyelmemet ...

Nagy mennyiségben tartalmaz A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és C-vitamint valamint flavonoidokat. Erősíti az immunrendszert. Fontos, hogy csak éretten fogyasszuk és dolgozzuk fel, mert az éretlen bogyó ciánt is tartalmaz.

Kökény – nemcsak szép, hanem gyógyít is

Cserjéje áthatolhatatlanul sűrű, sok helyen természetes kerítésként is használható, virága nemcsak értékes méhlegelő, hanem finom gyógytea is készíthető belőle, termését pedig amellett, hogy nyersen is nagyon finom, sokféleképp felhasználhatjuk.

C-vitaminban gazdag terméseit október végén szedjük, ha már kissé megcsípte a dér.

A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő. Főzhetünk belőle mártást – almával párosítva -, amely nagyon jól megy a hús- és vadételekhez, de készülhet belőle dzsem vagy zselé is. Karakteres sajtok mellé is remek kísérő. Spanyolországban gyümölcsbort készítenek belőle, de sok helyütt főznek belőle likőrt és pálinkát is, sőt gin hozzáadásával egy-két hónapig érlelve finom, aromás ital készülhet belőle.

Kökény

Mézzel is tartósíthatjuk: ekkor a kökényszemekre öntjük a mézet és jól záródó üvegben tároljuk, a méz nemcsak a kökényszemek remek ízét, hanem gyógyhatását is átveszi.

Csipkebogyó – a legismertebb gyógynövények egyike

Az egyik legismertebb gyógyító hatással is rendelkező bogyós termés a csipkerózsa vagy vadrózsa fájának termése, a csipkebogyó, amely kellemesen savanykás ízével a kirándulók egyik legkedvesebb csemegéje, hiszen nagyon elterjedt, könnyen felismerhető növény. Remek tea és lekvár készíthető belőle, amely gyógyító finomság lehet a téli, beteges időszakban.

Az egyik legnagyobb C-vitamin-tartalommal rendelkező növényünk, amely immunerősítő hatással rendelkezik.

Fontos, hogy a csipkebogyóból készült teát sose forró vízzel készítsük, hanem a terméseket meleg, de nem forrásban lévő vízben áztassuk, így nem bomlik le a gyümölcs C-vitamin-tartalma. Teáját vércukorszint-szabályozó hatása miatt cukorbetegeknek is ajánlják, étkezés után fogyasztva egy csészével.

Csipkebogyószörp

Elérkezett az első adventi hétvége. Ahogy tavaly is, én is próbálok néhány ötletet adni azoknak, aki kézi készítésű karácsonyi ajándékokat szeretnének adni a ...

Csipkebogyó tea

Ősszel mindig szedünk csipkebogyót, amit kiszárítás után lenvászon zsákokban tárolunk. Korábban felforraltuk a bogyókat, így nagyon erőteljes íze volt, de kiment belőle a C-vitamin. ...

Csipkebogyó lekvár 2.

Csak erős idegzetűek fogjanak hozzá, mert nagyon macerás, de rendkívül finom és különleges csemege! Én általában október legvégén vagy november elején szoktam elindulni beszerző ...

Készülhet még belőle lekvár, likőr és szörp is. A lekvárhoz a csipkehúst használjuk mag és szőr nélkül. A megtisztított, nyers csipkehúst turmixoljuk, majd azonos mennyiségű mézet vagy cukrot adunk hozzá, és hűtőben tároljuk.

Homoktövis – már-már gyógyszer

Ahogy a többi bogyós gyümölcsre, a homoktövisre is igaz, hogy kényes növényről van szó, a belőle készült gyógyhatású termékek és finomságok nem véletlenül kerülnek sokba. Egy viszonylag nehezen feldolgozható, cserébe rendkívül egészséges termésről van szó, amely eredetileg Ázsiából származik, de mára az egész világon elterjedt, tengerpartokon, ártéri területeken, folyó- és patakhordalékokon, illetve a sziklákon, hegyvidékeken is megtalálható. Hazánkban védett növény, amelynek gyógyító hatása a hideg időszakban nagyon hasznos. Magas C-vitamin-tartalma miatt immunerősítő, fertőzések ellen védő hatással bír, csökkenti a vércukorszintet.

E-vitamin-tartalma és esszenciális zsírsavtartalma miatt nagyon jó hatással van a kiszáradt bőrre, a kozmetikai ipar is előszeretettel használja.

Termését elsősorban nem nyersen, hanem feldolgozva használják, dzsem, bor, ivólé, likőr, gyümölcslé, kompót formájában. Leveléből erősítő hatású tea készíthető.  

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több őszi tartalom itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...