A gyógyteák világáról lehetnek nem túl meggyőző emlékeink, de higgyétek el, az őszi termésekből készülő teákat nem lehet nélkülözni. Nézzetek körül a természetben, és válogassatok kedvetek szerint a színes, gyógyító termések közül! Mutatunk 5 gyógyteát, ami őszi termésekből készül.
Kattints a galériára az őszi bogyókért!
Csipkebogyó
Talán a legismertebb a gyógyteák között a csipkebogyó, más néven csipkerózsa. Magas C-vitamin tartalma miatt, igazi immunerősítő a télre hangolódva, ezért még a fagyok előtt érdemes gyűjteni belőle egy nagy kosárral, majd szárítani, hogy aztán a hideg őszi estéket megmelengesse. Egy kirándulás, őszi túra alkalmával szedjetek ti is csipkebogyót, de kerüljétek a forgalmas utak menti bokrok termését!
Galagonya
A galagonya szépen csengő neve értékes gyógynövényt takar. Vérnyomáscsökkentő és szívnyugtató hatása miatt a dolgos hétköznapok egyik legjobb barátja. A tavasszal virágzó, de ősszel a még nem megpuhult galagonyából érdemes felszerelkezni, és gyűjtéséhez egy kesztyűt is beszerezni durva tövisei miatt.
Bodzabogyó
Habár a bodza virága sokkal inkább él a köztudatban felhasználás szempontjából, mint a bodza termése, de utóbbi is igazi csodaszer. Számos pozitív tulajdonsága közül kiemelkedik láz- és fájdalomcsillapító, szív- és érrendszerre gyakorolt és immunerősítő hatása. Ha teát készítenél belőle, akkor egy evőkanálnyi szárított bogyót főzz 5 percig 2,5 dl vízben.
Erdei szeder
Az erdei szeder levelének forrázata a cukorbetegeknek és ízületi fájdalmakkal kezdőknek kimondottan előnyös. Antibakteriális hatása miatt húgyúti fertőzésekre is alkalmas, emellett menstruációs rendellenességek, fogínyvérzés és vérszegénység esetén is bevethető. Bőrbetegségek, immunrendszeri problémák és köszvény kezelésére is szuper kiegészítő.
Boróka
A boróka sötétkékes, feketés termése csak kétévente érik be, ilyenkor viszont érdemes gyűjteni egy kisebb adagot, ugyanis ő is csodákra képes. A reumatikus és menstruációs fájdalmak, az emésztésserkentés és húgyúti fertőzések első osztályú gyógybogyója. Borókatea elkészítéséhez pedig nem sok minden kell: 4-5 szem összezúzott bogyóhoz önts 2 dl forrásban lévő vizet, majd hagyd 10 percet állni. Naponta maximum 2-3 csésze ajánlott, amit 3 hétig lehet ilyen formában fogyasztani, mert bőrgyulladáshoz és vesefájdalomhoz vezethet a túlfogyasztása.
Még több cikk, ha fontos az egészséged: