Az úgynevezett tudattalan szelektív figyelemnek köszönhetően az agyunk evolúciósan megtanulta figyelmen kívül hagyni az orrunkat. Ennek az oka, hogy mivel közel helyezkedik el a szemeinkhez, akadályozhatná a látást – így az idegrendszer kiszűri a látványát.
Az agyunk tehát keményen dolgozik azon, hogy az orrunk ne zavarja a látásunkat – mégsem érdemes figyelmen kívül hagyni ezt a szervet. Mint testünk sok más része, az orrunk is segíthet diagnosztizálni egyes kondíciókat, betegségeket, ha elég alaposan vizsgáljuk. Nézzük, hogyan üzenhet nekünk!
Akne
Az aknénak több típusa létezik, de az akne vulgaris a leggyakoribb – és ez ami, általában az orrot érinti. Ez a bőrbetegség azért alakul ki, mert a bőr apró mirigyei, amelyek védő olajokat választanak ki, elzáródnak.
Ez egyrészt nyílt komedók – ismertebb nevükön mitesszerek – kialakulásához vezet, amik jellegzetes, sötét színnel jelentkeznek a bőrfelszínen.
Másrészt zárt komedók, vagyis fehér mitesszerek, is képződhetnek emiatt, amennyiben a pórus teljesen elzáródik. Az eltömődött pórusokból nagyobb dudorok is keletkezhetnek, amelyek elfertőződhetnek, begyulladhatnak, gennyel telhetnek meg, és nem megfelelő kezelés mellett akár hegeket is hagyhatnak a bőrön.
Egy másik típus, az akne rosacea is felütheti a fejét az orron és annak környékén. Ez egy gyógyíthatatlan gyulladásos bőrbetegség, ami erythemát – vagyis a bőr vörösödését – okozza, leggyakrabban az orron és az orcákon. A rosaceában szenvedő betegeknél gyakran kialakul egy kiütéses papulás és pustulás elváltozás, ami az aknéhoz hasonlít. Emellett láthatóvá válnak az orron és az orcákon vékony, vöröses vagy lilás vérerek is.
Bizonyos esetekben a rosacea az orr bőrének növekedését és megvastagodását is okozhatja. Ezt az állapotot rhinophymának hívják, és mint más látható bőrbetegségek, ez is jelentős változásokat eredményezhet az érintett megjelenésében – ezáltal pedig súlyosan befolyásolhatja az önbecsülést.
Nem árt tudni, hogy mind az akne vulgaris, mind a rosacea különféle kockázati tényezőkkel és egészségügyi állapotokkal is összefüggésbe hozható. A rosaceát például említették már egy lapon a magas vérnyomással, a megemelkedett koleszterinszinttel, a cukorbetegséggel, valamint a reumatoid artritisszel is.
Farkasorr
A szarkoidózis egy gyulladásos betegség, amely a test bármely szövetét érintheti – bár leggyakrabban a tüdőt és a nyirokcsomókat. Ez az állapot kékes vagy lilás kiütéseket okozhat, különösen a test hidegebb területein, például a füleken, az ujjakon, a lábujjakon és természetesen az orron. Amikor a szarkoidózis érinti az orrot, akkor lupus perniónak nevezik.
Fontos kiemelni, hogy ez az elnevezés félrevezető, mivel ez az állapot nem azonos a lupus elnevezésű autoimmun betegséggel.
A hagyományos lupus egy teljesen más betegség, amelyben a szervezet megtámadja saját szöveteit. Nevét a latin „farkas” szóból kapta, és a középkorra nyúlik vissza, amikor úgy ítélték meg, hogy a betegséggel járó bőrkiütések hasonlítanak a farkas harapására.
Amikor a lupus érinti a bőrt, pillangó alakú kiütést okoz, ami átterjedhet az orcákra és az orrnyeregre. Ez a kiütés nagyon hasonlíthat a rosaceára.
Trigeminális trofikus szindróma
A trigeminális trofikus szindróma egy ritka állapot, amelyet a trigeminus ideg sérülése vált ki. Ez az ideg az, amelyik a rágást szabályozza, de az arcbőr érzékeléséért is felelős. Amikor a kisebb idegi ágak, amelyek az orrlyukak körüli bőrt látják el, megsérülnek, az érzékelés megváltozik. A beteg észreveszi, hogy a bőr érzéketlen vagy zsibbadt lesz – vagy úgy érzi, mintha tűszúrások érnék, ami fokozott vakarózáshoz vezet. Az ismételt bőrsérülések fekélyeket okozhatnak az orrlyukak körül.
Néha tehát érdemes egy kicsit közelebbről is szemügyre venni az orrunkat, így hamar elárulhatja nekünk, ha valami nincs rendben a szervezetünkben.
Még több cikk, ami érdekelhet: