A parlament tavaly márciusban megszavazta az új örökbefogadási törvényt, amelynek az egyik legtöbbet vitatott pontja, hogy az egyedül örökbefogadók örökbefogadási alkalmassági határozatát személyesen Novák Katalin miniszternek kell jóváhagynia.
Mivel még csak néhány hét telt el az új törvény elfogadása óta, egyelőre még nem landoltak a miniszter asztalán azonos nemű párok örökbefogadási kérelmei, de a 24.hu kíváncsi volt arra, alkalmazza-e már a rendszer az új törvényt. Ezért magukat magyar meleg embereknek kiadva érdeklődtek az örökbefogadásról, és ezekről a próbálkozásokról hangfelvételeket is készítettek, amit az eredeti cikkben tudsz meghallgatni.
Amikor a 24.hu telefonon érdeklődött, minden tegyeszes (Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat) felhívta a figyelmüket arra, hogy az új törvény miatt rengeteg a bizonytalanság, és jobb lenne, ha várnának, mert nem szeretnék, ha sebeket szereznének a sikertelenséggel a lelkileg amúgy is megterhelő eljárás során. Fővárosi és megyei szakszolgálatoknál is érdeklődtek, valamint férfi és női szerepekbe is bújtak, hogy kijöjjenek az esetleges különbségek, de a bizonytalanság közös pont volt.
Első próbálkozások
„Én most ezt javasoltam, hogy szerintem érdemes kivárni, hogy ne tegyenek bele fölösleges energiát, de ha önök bele szeretnék tenni, nyugodtan, mert nyilván sok jóval nem tudom így látatlanban önöket biztatni” – javasolták egy dél-alföldi TEGYESZ-nél. Viszont amikor a 24.hu újságírója azt "füllentette" a telefonban, hogy bejegyzett élettársi kapcsolatban él egy másik férfival, a következő választ kapta:
Ha tényleg itt arról van szó, hogy az azonos neműek ne tudjanak örökbe fogadni, akkor az ott sajnos egy olyan pont, ahol ez egyértelműen kiderül, hiszen BM-nyilvántartásban van
– ugyanis a Novák Katalinhoz küldött papírok egyik mellékletében erről nyilatkozni kell. Az örökbefogadási tanácsadó ehhez hozzáfűzte, a hozzájuk eljuttatott anyagokban az áll, hogy valóban, személyesen Novák Katalin fog ezekről az ügyekről dönteni.
A család az család
A telefonhívásaikból kiderült, hogy a gyermekvédelmisek egyáltalán nem értenek egyet az új törvénnyel, és többen kifejtették, hogy szakmailag helytelennek, és a gyerekekre nézve károsnak találják az új törvényt.
Nyilván azonos neműeknél pontosan ugyanúgy fogunk eljárni, mint idáig, hogyha alkalmasnak találjuk őket, akkor ugyanúgy javasolni fogjuk az alkalmasság megállapítását. Elég egyértelmű, hogy a nagy magyar családpolitikába ez így nem nagyon fér bele, hogy azonos nemű párok nevelhessenek gyerekeket. Mi ezzel azért szembe megyünk
– biztatott például egy fővárosi örökbefogadási tanácsadó, hozzátéve: „Én is azt gondolom, amit maga, hogy a család az család.”
Nemcsak a melegek jártak rosszul, az egyedülállók is
Az online portál próbálkozott heteroszexuális egyedülállóként is, azonban itt sem jártak sikerrel, hiszen az egyedül jelentkező férfiakról az első perctől kezdve azt gondolják, hogy homoszexuálisak, mert annyira ritka, hogy egy férfi egyedül fogadjon örökbe.
Egy dél-dunántúli örökbefogadási tanácsadó szerint lényegében az volt burkoltan a cél, hogy kiszűrjék a meleg párokat. „De hát ettől függetlenül az egyedülállók eddig sem voltak túl kedvező helyzetben. Az egyedülállók mindig is háttérben voltak a házaspárokkal szemben, hiszen a jogszabály, a családvédelmi törvény régen, illetve most a polgári törvénykönyv is egyértelműen kimondja, és mindannyiunk számára tényleg az lenne az ideális, ha családokba tudnánk helyezni a gyereket, ahol anya és apa minta van” – mondta.
Hogyan működik az örökbefogadás?
Vázlatosan: korábban az történt, hogy az örökbe fogadni akaró jelentkezett a TEGYESZ-nél, ahol megállapították az alkalmasságát vagy az alkalmatlanságát, ezután a gyámügynél bekerültek egy adatbázisba. Egy gyerek elhelyezésekor először a megyén belül kerestek potenciális örökbefogadó házaspárokat, majd jöttek a megyén belüli egyedülálló örökbefogadók. Ha így sem találtak szülőket, akkor jött az országos szint.
Azonban a törvény módosításával ez is megváltozott, ugyanis jelenleg az egyedül örökbefogadók alkalmasságáról Novák Katalin dönt, miután a gyámügy elküldi a TEGYESZ javaslatát, tehát már az alkalmassági határozatot sem adják ki, ha úgy dönt a miniszter.
A hátrányos helyzetű gyerekek a legnagyobb vesztesek
Jellemző, hogy az egyedülálló örökbefogadókhoz – így az azonos nemű párokhoz is – olyan gyerekek kerülnek, akik másnak nem kellenek. Ilyenek például az idősebb, egészségügyi problémával küzdő vagy roma gyerekek.
Bár a magát "családbarátnak" nevező magyar kormány nagyon nehézzé tette a meleg illetve egyedülálló szülők örökbefogadását, szerencsére nem vett el tőlük minden lehetőséget, hiszen esélyük van még külföldről örökbe fogadni, népszerű a mesterséges megtermékenyítés, a béranyaság és a társszülőség is.
A teljes beszámolót és a hangfelvételeket a 24.hu oldalán olvashatod el.
Még több cikk az örökbefogadással kapcsolatban: