Így főzz régi krumpliból mennyei fogásokat a profi séf szerint

Mindjárt itt az újkrumplik szezonja, amik már nem alkalmasak se nudlinak, se gombócnak. Hogyan vészeli át ezt az időszakot egy étterem, ahol a dödölle az egyik hívószó? Farkas Richárd, az őriszentpéteri Pajta séfje mesélt az utolsó öreg krumplik felhasználásáról.

Az őriszentpéteri Pajta Magyarországon az egyik olyan vidéki étterem, ahol a helyi alapanyagokat és a szezonalitást a lehető legkomolyabban veszik: Farkas Richárd és csapata szoros kapcsolatban vannak a helyi termelőkkel, sajtkészítőkkel, keramikusokkal, a szezonalitás náluk nem egy kiüresedett fogalom. A burgonya az egyik fő őrségi alapanyag, és mindjárt indul az új, friss, zsenge krumplik időszaka, ez pedig komolyabban érinti az étterem életét, mint ahogy elsőre gondolhatnánk.

Mielőtt betörne az újkrumpli-szezon, Farkas Ricsi segít nekünk a régi krumplik felhasználásában

A tavasz ilyen szempontból stresszes időszak, mert nálunk a dödölle alaptézis, leválthatatlan eleme az étlapnak, és ehhez az újburgonya nem működik. Rengeteg akadályt kellett leküzdenünk az elmúlt években - az elején még próbáltuk valamilyen fondorlattal visszapótolni a keményítőt a tésztába, de persze sosem lett olyan. Alapvetően a tavasz az az időszak, amikor igazán beindul nálunk a forgalom, ilyenkor rengeteg kiránduló jön hozzánk, akik például szeretnének dödöllét enni, de erre tényleg alkalmatlan az újkrumpli. Talán azt mondom, hogy idén most először nyugodtan tudunk nekimenni a tavasznak, mert a szomszédban összebarátkoztam egy baromi jó krumplitermelővel, aki volt annyira rugalmas, hogy ráadásul még tárolni is tud nekünk, úgyhogy a helyiek tanácsára próbálunk mindenre felkészülni, gyorsan lefoglaltam nála egy tonna grillkrumplit

– mesélte Farkas Richárd, a Pajta séfje.

Ha nincs a krumplinak keményítőtartalma, hiába próbáljuk pótolni vagy dúsítani kukorica- vagy burgonyakeményítővel, nem lesz megfelelő az állaga. Az Őrségben az egyik legelterjedtebb fajta az Agria, ami az egyik leglisztesebb fajta, tökéletes a dödölléhez, gombócokhoz, nudlikhoz. Ennek egy újabb nemesített fajtája a Babylon burgonya, illetve még lehet találkozni a spanyol Rioja -fajtával is, amelyek jól működnek tésztákhoz.

„A dödölletésztához a burgonyát alapvetően kockázzák és főzik, aminek a főzővizét visszaredukálják, aztán hozzáöntik a megfőtt burgonyához, így pótolva a keményítőtartalmát. Emiatt szerintem nagyon nehéz lesz a massza: megfő a burgonya, kap egy kis vizet, még több lisztet vesz fel. Nálunk annyi a csel, hogy a gnocchi-módjára sóágyon megsütjük a burgonyát, így benne marad az összes keményítő, és nagyjából a krumpli súlyához képest 20-25% liszt elegendő ahhoz, hogy egy jól formázható dödölletésztát kapjunk - így az egész étel sokkal-sokkal könnyebb lesz, mint a hagyományos verzió. A másik, ami nagyon pörög nálunk burgonyából a cicege, vagy prósza, macok, lapcsánka, tócsni…nálunk cicege. Ezt egy olyan étel, amit anyukám is rengeteget készített főleg akkor, amikor átjöttek hozzánk a barátaim focizás után. Végtelen mennyiségű krumplit reszelt és sütött meg, és gyakran pillanatok alatt elfogyott”

– meséli Farkas Ricsi.

Rusztikus tócsni

Cicege, lepcsánka, beret, mackó... Rengeteg neve van ennek a pokolian egyszerű és nagyon finom, krumplis, népi ételnek.

Kolbászos cicege kapros tejföllel

Avagy tócsni, lapcsánka, krumpliprósza... Gyorsan elkészíthető, sokféleképpen ízesíthető. Akár köretnek, akár önmagában, akár bundának fogyasztható. Én egy kis hazai-csabai ...

Tócsni azaz krumplilepény

A krumplin kívül mehet bele még sokféle zöldség, ez csak az alaprecept. Aki attól tart, hogy nem áll össze a lepény, készítheti tojással is. Az csak újkrumplinál fordulhat elő, amiben ...

Ezt a sütési technológiát nem csak a dödölléhez, de más burgonyás tésztákhoz is lehet használni, sőt, még burgonyapüréhez is. Azoknál a tésztáknál, ahol fontos a keményítőtartalom, a jól megválasztott technológiával el lehet kerülni, hogy pluszban kelljen hozzáadni. Sóágyon (mérettől függően) 180 °C-on 20-30 perc alatt megpuhul a burgonya, ha átcsúszik rajta a kés, már hámozhatjuk is, és mehet a krumplinyomóba. A sóágy egyszerre aromatizálja a krumplit, amihez Ricsi szerint az ásványos Parajdi só jó választás, illetve ha van felesleges nedvesség a burgonyában, azt a só tulajdonképpen magába szívja. Ha rendben tartjuk, akkor ez a só még több sütéshez felhasználható.

Tudtad, hogy újkrumpliból tilos burgonyapürét készíteni?

Ezeknél a tésztáknál a legfontosabb, hogy könnyedek legyenek, Ricsiék a dödölléhez például fele-fele arányban használnak finom- és réteslisztet, ami lazítja a szerkezetét. Fontos még a tészta állagát illetően, hogy a burgonyás tésztákat (vagy akár a krumplipürét, burgonya krémlevest) nem szabad sokáig gyúrni vagy keverni, mert pont a magas keményítőtartalomtól “földöntúli” állagot vesznek fel. Ragacsos, nyúlós, gumis lesz a textúrája, amivel nem csak dolgozni nehéz, de kifőzés után nehéz és kemény lesz akár a gombóc, akár a dödölle. Ugyanez történik, ha sokáig hagyjuk állni a tésztát, ilyenkor ugyanis a keményítő cukorrá kezd lebomlani, ez okozza ezt a kellemetlen ragacsosságot, nedvességet.

Nekem a krumpli az egyik kedvenc alapanyagom, eleve nagyon szeretek gyökérzöldségekkel dolgozni. Hihetetlenül sokoldalú, ha csak végigvesszük, hányféle dolgot tudunk belőle készíteni az édestől a sósig, köretnek, főételnek is tökéletes, rengeteg alapanyaggal lehet párosítani a tejföltől a sajton át a szarvasgombáig. Nagyon szeretem, amikor egy hétköznapi dologból tudunk valami izgalmasat kihozni, a burgonya erre tökéletesen alkalmas. Amúgy is hiszek abban, hogy egy olyan high-end vagy magas minőséget képviselő étteremben, mint amilyen a Pajta is, az egyszerű, mindenkinek ismerős ételek hidat képeznek a vendég és a konyha között, amikhez tudnak valahogy kötődni.

Rengeteg új burgonyafajta megérkezett már hozzánk is, és olyan nagy különbségek lehetnek a fajták között, hogy egészen új irányba lehet elvinni egy-egy hagyományos receptet már csak annyival is, ha más burgonyát használunk. Az egyik legjobb példa az édesburgonya, aminek a lisztesebb lila, de akár a lazább szerkezetű sárga változatát is lehet gnocchihoz, nudlinak, szilvás gombócnak használni, de egészen a csicsókáig el lehet menni a kísérletezésben.

Minden különböző típusú krumpli másra jó, segítünk kicsit a választásban!

Krumpli-kisokos:

  1. A-típusú, azaz a szilárd állományú, keményebb, nem szétfővő krumplik tartoznak ide, ezért kitűnő rakott krumpli- és saláta alapanyagok, hiszen miután megfőttek is szuperül lehet őket karikázni! (Somogyi sárga kifli, Cherie, Agata)
  2. B-típusú krumplik, azaz a közepes keményítőtartalmúak tartoznak ide, amelyek se nem kemények, se nem túl puhák, éppen ezért a leggyakoribbak és legkedveltebbek.(Rózsakrumpli, Lilaburgonya, Aladin, Amorosa, Balatoni rózsa, Boglárka, Desirée, Démon, Fabiola, Góliát, Hópehely, Impala, Katica, Kleopátra, Kondor, Kuroda, Laura, Lorett, Marabel, Pannónia, Rachel, Rebeka, Réka, Red Scarlet, Roco, Rosara, stb.)
  3. C-típusú, azaz a legpuhább, lisztes, szétfővő krumplifajták tartoznak ide, amelyek kiválóak olajban sütésre is, sütőben, héjában sütve is finomak, de gombócba, tésztákhoz, krumplipüréhez is ideálisak. (Agria, Kuroda, Rioja (Százszorszép), Vénusz Gold, White Lady, stb.)

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a séftippeket is érdemes elolvasnod!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...