Jó hír, hogy egy "átlagos" lepkeorchidea az első virágzást követően évente többször is újravirágozhat, de ehhez az kell, hogy mindent megkapjon, amit szeret. A közhidelemmel ellentétben az orchidea nem annyira kényes és lehetetlen természet, de a víz, a pára és a fény (is) fontos tényezők életében. Ezt a 8 hibát ne kövesd el, ha az elvirágzás után is szeretnéd, hogy szép és egészséges legyen az orchideád, és újabb virágokat hozzon majd!
Kattints a képre, és tudd meg, mi az a 8 hiba, amit inkább ne kövess el, ha orchideát nevelsz!
8 hiba, amit az orchidea gondozása közben a legtöbben elrontanak
Nem kap elég szűrt fényt
Jó tudni, hogy természetes közegükben az orchideák fák tetején laknak, folyamatosan szűrt fényben, tehát: fontos nekik a fényes helyiség, de a közvetlen napfényt kerüljük!
Ha a levelek sárgulni kezdenek, valószínűleg túl sok napfényt kap, ha pedig puhává, sápadttá válnak, akkor nincs elég fény számára.
Nem vágod le az elszáradt hajtásokat
Fontos levágni a lehullott virágok hajtásait steril ollóval, mert csak így fog a következő etapban is gond nélkül virágozni. Ezen kívül pedig az esetlegesen beteg, száradó részeket is távolítsuk el, így megelőzhetjük a kórokozók megjelenését az orchideánkon!
Nem megfelelő neki a páratartalom
Az orchideák virágzáskor is és az azt követő és megelőző időszakban is szeretik a megfelelő páratartalmat. Használhatunk párásító eszközöket, de ha kavicsokkal és vízzel megtöltött tálcára rakjuk, az is megfelelő lehet. Ügyeljünk arra, hogy a növény gyökerei ne érjenek pangó vízbe!
Nem jókor ülteted át
Csak akkor ültessük át, ha úgy látjuk, kezdi kinőni a helyét, vagy elhasználódott, lebomlott a termesztőközeg, vagy kilógnak a gyökerek, akkor érdemes új termesztőberendezésbe ültetni. Mindezt növekedési fázisban szükséges megtenni, az orchideák számára pedig a kéregalapú táptalajok a legideálisabbak.
Nem véded a kártevők ellen
Mivel hónapkon át tart a virágzása, érzékenyebb, kitettebb a betegségekre, élősködőkre. Vizsgáljuk meg a növényt, amikor a virágok lehullanak, mert a levéltetvek, lisztbogarak és takácsatkák gyakori látogatók, és sajnos súlyosan károsíthatják a növényt. Ha kártevőkre utaló jelet találunk, távolítsuk el manuálisan a növényről, de segít az enyhén szappanos vízzel való lemosás is.
Még több növényes cikk: