„Hónapok óta nem léptem be közértbe" – ezt tapasztaljuk, mióta házhoz rendeljük az élelmiszert

Mindegy, hogy megrögzött piacpártiak, kisboltfanatikusok vagy a házhoz rendelés megszállottjai vagyunk, egészen biztos, hogy sok kérdés kering a fejünkben az online bevásárlással kapcsolatban. Jöjjenek a válaszok!

Az elmúlt időszak megannyi drasztikus változása közül talán a hétköznapi életünket (és a konyhánkat) leginkább érintő újdonság az online bevásárlás elterjedése volt. Ami eleinte kényszerűségnek tűnt, ma már nagyban megkönnyíti az életünket, és sokan, ha tehetjük, már nem is tesszük be a lábunkat a zsúfolt, zajos boltok egyikébe. De biztosan így van ez? Tényleg jól járunk az online bevásárlással? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphattok a következő cikkből, ahol mi, a Nosalty munkatársai összegyűjtöttük nektek a témával kapcsolatos tapasztalatainkat.

Kérdések és (őszinte) válaszok az online bevásárlásról

Nem sokkal drágább az online rendelés?

Nyilván, mivel házhozszállításról van szó, ezt az extra költséget meg kell fizetni, bár ez a kényelmi elem sokaknak megéri a ráfizetést. Maguk a termékek összességében nem jelentősen drágábbak, mint egy piacon vagy nagyobb szupermarketben.

Munkatársunk, Petra például azért választja az online rendelést, mert a közelében lévő boltok hasonlóak árban, viszont minőségben néha gyengébbek.

Ha nyílna egy klassz piac a környéken, akkor oda biztos többet járnék

– fűzi hozzá Petra.

Vannak-e akciók az online boltokban?

Természetesen, mint minden bolt esetében, az online üzletekben is vannak leárazások, gyakran találkozhatunk akciókkal.

Elég széles a választék?

Egy átlagos háztartás igényeit teljesen kielégítheti az online boltok választéka, sőt, egyes esetekben még különleges termékekkel is találkozhatunk. Van, aki kifejezetten csak ezeket veszi meg innen (mivel a többi boltban mondjuk nem kapható), és az alapokat ugyanúgy beszerzi az üzletekből.

„Amit a legjobban szeretek a rendelésben, hogy különleges dolgokat is lehet találni (pl. egzotikus gyümölcsök, tengeri herkentyűk, vegán márkák)” – mondja Petra.

Mennyire állandó a kínálat?

Az alaptermékek általában mindig megtalálhatóak az online boltokban, persze sosem kizárt, hogy elfogy valami. Főszerkesztőnk, Andris a saját bőrén tapasztalt meg egy ilyen helyzetet:

Az online vásárlásnál gyakran becsúszhatnak olyan malőrök, mint az én mai káposztás esetem (fejes káposztákat küldtek kelkáposzta helyett).

A bevett gyakorlat ilyenkor egy alternatív lehetőség felajánlása. Andris szerint is a káposztaügy inkább egy „véletlen adminisztrációs vagy logisztikai hiba” lehetett.

Az állandó termékkínálathoz Gréti kolléganőnk még annyit hozzáfűzött:

„Néha megszűnnek olyan termékek, amiket már megszoktam, és venném még a továbbiakban is őket.”

Mi történik, ha nyomott/ütődött árut kapok?

Ez gyakori félelme sokunknak az online vásárlás során, főleg akkor, ha valamilyen friss áruról van szó, amit nem mi magunk válogattunk ki. Andris például kifejezetten ragaszkodik a saját kezű választáshoz. „Impulzív főző és evő vagyok, és ilyenkor szeretem magam kiválasztani a friss alapanyagokat ahhoz, amit éppen megkívántam. Amit ugyan megtehetsz online is, csak nem látod, hogy mennyire friss, és mekkora a káposzta, elég érett-e a zöldség vagy a gyümölcs. Ezeket szeretem magam látni, megtapogatni, megszagolni és kiválasztani.”

Mindig nagy kérdés a kiszállított termékek épsége

Persze nem kell elfogadni a nem megfelelő minőségű termékeket. Ahogy Petra mondja: „ha pedig valami nem szép, törött vagy más probléma van vele, egy gombnyomás és jóváírják kreditben az árát.”

Nem termelek végtelen mennyiségű szemetet, ha online vásárolok?

Akik nagyon odafigyelnek a csomagolásmentességre, érthető módon ódzkodhatnak az online bevásárlástól. Hiszen az otthonunkba szállított élelmiszernek muszáj valamilyen zacskóban vagy szatyorban utaznia. Nekünk ezek voltak a tapasztalataink:

Láthatóan figyelnek rá, amit lehet, papírba csomagolnak (általában a fagyasztott áru van zacskóban)

– tanúskodik Petra. Sőt, elmondása szerint egyes helyeken már visszaváltható csomagolásban is rendelhetők bizonyos termékek.

„Főleg nem kíméletes az online vásárlás, ha ügyelni is próbálsz a környezetvédelemre, hiszen azon túl, hogy autóval szállítják ki, halomnyi csomagolóanyagot is kapsz” – hívja fel Andris a figyelmet egy másik fontos aspektusra, a szállításra.

Mi történik, ha nincs olyan termék, amit rendeltem?

Ahogy munkatársunk, Zsófi tapasztalta: „nem tudni előre, hogy mi az, ami éppen nem lesz készleten a rendelés összekészítése során”. Ilyenkor a már korábban említett helyettesítő termékek közül választhatunk egyet. Persze egy ilyen helyzet előállhat minden „offline” üzletben is.

Mennyire beazonosítható a termékek származása?

Amikor a piacon vagyunk, megkérdezhetjük személyesen, amikor a boltban vagyunk, elolvashatjuk a termékek hátulján, de honnan tudjuk meg egy élelmiszer összetételét vagy származását online?

Szerencsére mindkét esetben pozitív tapasztalatokat tudunk megosztani.

Pékáruknál, tejtermékeknél jó látni, hogy tényleg figyelnek a hazai (kis)termelőkre, a húsoknál meg piros pont jár azért, hogy a hentest is odaírják, akitől jön az adott áru

– hangzik el Petra abszolút bíztató véleménye.

A késztermékeknél pedig részletesen átböngészhetjük az összes összetevőt, csakúgy, mint a boltokban.

Megéri-e az online bevásárlás?

Összegzés

Mindezeket összevetve rangsoroltuk a három legnagyobb előnyt és hátrányt, ami számunkra meghatározó az online bevásárlással kapcsolatban.

Előnyök

  1. a kényelem
  2. a választék
  3. a nyomonkövethetőség

Hátrányok

  1. a személyes kiválasztás hiánya
  2. a csomagolás mennyisége
  3. az esetleges malőrök

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További cikkeket olvashatsz, ha érdekel a bevásárlás:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...