Omlettek a kanapéról

A különböző konyhák omlettjeihez mindig erősen vonzódtam. Van abban valami  érdekes, ahogy ez a pofonegyszerű kaját nemzeti színekbe hozzák - most a kedvenceimről mesélek!

A trouchia receptjéért kattints ide!

Hogy miért pont a rántottáé ez a megtisztelő szerep? Több oka van. Az első étel, amit egyesegyedül készítettem, rántotta volt. Annyira saját volt, hogy még a tojást is én hoztam be a tyúk alól - ez volt valamikor a '90-es évek első felében, nagyszüleim poroszlói házában. Egy madridi út tíz évvel később, a másik nagyszülőkkel volt az első olyan az életemben, amit igazán élveztem - addig csak ténferegtem mellettük Bécsben vagy Németországban, és őszintén nem értettem, mi a pláne a külföldben. Ezen a madridi kiránduláson pedig az első vacsorám naná, hogy a tortilla volt, ami annyira lenyűgözött, hogy hazaérve megpróbáltam elkészíteni.

Mivel az internetet akkor még egyáltalán nem használtam, otthon meg csak Lajos Mari retrósabb szakácskönyvei voltak, el lehet képzelni, milyen lett a végeredmény. Mindenesetre, így az első nemzetközi kajám is egy omlett lett. A későbbiekben rájöttem, kifejezetten szórakoztat, hogy ugyanazt az alapot hogyan változtatják országonként az amúgy parányi kontinensünkön. Megpróbáltam mindenhol utánanézni a helyi változatnak, ahol csak megfordultam. Marta barátnőm szüleinek a házában egy eldugott kis olasz faluban így kaptam vacsorára egy cukkinis-spárgás-ricottás frittatát, Németországban imádtam a feketeerdei sonkás verziót, egy kamaszként dögunalomnak titulált svéd túrán egyik nagy vigaszom volt a krémsajtos-snidlinges változatot, és még sorolhatnám.

A trouchia receptjéért kattints ide!

Sajnos (vagy szerencsére) örökké úton lenni nem lehet, de hamar rájöttem, hogy az idegen kultúrák és konyhák házhosszállítása is megoldható, nagyon egyszerűen. Évekig aktívan használtam a Couchsurfing nevű oldalt, mint vendég. A dolognak annyi a lényege, hogy miután kiválasztottad, hova utazol, megnézed az oldalon, hogy ki ajánlja fel ingyér a saját kis kanapéját, jelentősen lecsökkentve ezzel az utazási költségedet. A dologban az olcsóság a legkevésbé mérvadó, az benne a jó, hogy egy helyi ember vezet körbe, így kevésbé érzed magad a világ legkártékonyabb fajának, a turistának. Mikor aztán dolgozni kezdtem, és hiányzott a pár év alatt hátamra nőtt hátizsák, úgy döntöttem, én is bedobom a kanapémat a közösbe - jöjjön, aki akar!

A trouchia receptjéért kattints ide!

Egyrészt ingyen nyelvgyakorlás, másrészt a vendéggel együtt az ő kultúrája is házhoz jön, harmadrészt ha végig kell vinned egy idegent a városodban, olyan, mintha te magad is nyaralnál - én minden esetben újra beleszerettem Budapestbe. Lényeg a lényeg, mivel elég népszerű úti cél vagyunk, jelentkező akadt bőven. Mivel a profilomból kiderült, hogy a kaja nálam központi téma, általában hasonló érdeklődésűek találtak be, és legtöbbször fel is ajánlották, hogy készítenek valami hazai kosztot, cserébe a kvártélyért.

Mivel egyszer New Yorkban városnézés helyett három órát szórakoztam a vendéglátóm konyhájában a felajánltatott hortobágyi húsos palacsintával, így kedvesen visszautasítottam, a nagy főzést - de hogy senki ne sértődjön meg, egy "hazai rántottát" általában elfogadtam. Így készült a konyhámban tamagoyaki Japánban tanuló német lánytól, többfajta tortilla de patatas a dél-amerikaiaktól, és egyszer még egy iszonyatos tex-mex rántottát is leküzdöttem, ami amúgy egy nagyon cuki amerikai lány tálalt nekem kukorica-tortillán. Az egyik kedvenc receptemet, amit vendégváró snacknek azóta is gyakran elkészítek, egy nizzai lánytól kaptam.

A trouchia receptjéért kattints ide!

A franciák borzasztó büszkék a saját régiójuk konyhájára - ő is az volt. Mint mesélte, a nizzaiak nem tartják magukat nagyon franciának, mert viszonylag későn kerültek az országhoz az olaszoktól, de olaszoknak sem - ők nizzaiak. Konyhájuk érdekes keveréke az észak-olasz és a dél-francia gasztronómiának, a genovai pesto itt pistou, innen való a pissaladiere, ami szoros családi kapcsolatokat ápol a pizzával, a töltött zöldségeknek pedig óriási kultusza van.

Ahogy a mángoldnak is - kelt és leveles tésztába, köretnek és levesnek, édesen és sósan egyaránt eszik. A trouchia, a tortillára kísértetiesen hasonlító omlett így igazi nizzai specialitás, bár több francia ismerősöm is közölte, hogy még az életében nem hallott róla. Lényeg, hogy én ismerem - és most már ti is. Ha elkészítem, mindig eszembe jut, hogy ahhoz, hogy a világot megismerjem, nem kell feltétlenül utaznom. Ha elég nyitott vagyok, bejön az az ablakon. A konyháén is.

Legújabb receptek

Vegán hamburgerzsemle

Ha a hamburgert egy új szintre szeretnénk emelni, akkor ideje házilag készíteni a bucit. Illetve most az érzékenyeknek is kedvezünk, ugyanis egy tej- és tojásmentes buci receptet hoztunk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...