Ez a különbség az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavak között

Az ómega zsírsavakról mindenki hallott már, és mindenki tudja, hogy jót tesznek a szervezetnek. Na de mi a különbség az ómega-3 és a 6 között? Elmondjuk!

Nem minden zsír egyforma, és nem mindegyik rossz a testünknek. Az ómega-3 zsírsavakról biztosan te is tudod, hogy kimondottan ajánlott a fogyasztásuk a szervezet megfelelő működése érdekében. Ugyanígy szükségünk van azonban ómega-6 zsírsavra, aminél azonban egy fontos szempontot mindig észben kell tartani.

Van különbség az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavak között

Mit kell tudni az ómegákról?

Azt biztosan tudod, hogy érdemes ómega-3 zsírsavakban gazdag ételeket fogyasztani, mivel fokozza az agyműködést, javítja a véráramlást, és még az élettartamot is meghosszabbítja. Az ómega-6 zsírsavak és az ómega-3 zsírsavak is jelzőmolekulákat termelnek a szervezetben, amelyek szükségesek az immunrendszer működéséhez, a vérnyomás szabályozásához, a gyulladásokhoz, a vércukorszint szabályozásához és a központi idegrendszer működéséhez.

Mire kell figyelni az ómega-6 bevitelnél?

A fő különbség a két zsírsav között, hogy ha az ómega-6 mennyisége meghaladja az ómega-3-ét, akkor gyulladást idéz elő. A kutatások alapján pedig az emberiség olyan étrenden fejlődött ki, amely 1:1 arányban tartalmazta az ómega-6 és 3 zsírsavakat; a mostani nyugati étrend azonban 15:1 arányban tartalmazza az előbbit, vagy még ennél is nagyobb mennyiségben.

Ennek egyik oka, hogy gyakran használunk olyan többszörösen telítetlen zsírokat az ételek sütéséhez – illetve a feldolgozott élelmiszerekben nagy arányban fordulnak elő – , mint például a kukorica-, szója- és szezámolaj.

A túl sok ómega-6 fogyasztása azért jelenthet problémát, mert a linolsavat arachidonsavvá alakítja, ez a molekula pedig a gyulladások előfutára. A szakértő azonban hozzáteszi, hogy a gyulladás szükséges a túléléshez, és nem mindig rossz. Kis mennyiségben szükségünk van (akut) gyulladásra, mert ez segíti megjavítani a testünket. A krónikus gyulladás azonban más krónikus betegségek, például szív- és érrendszeri vagy anyagcsere-betegségek kezdete is lehet.

Egyes friss kutatások arra az eredményre jutottak, hogy az ómega-6 zsírok nagyobb mennyiségben történő fogyasztása nem járult hozzá a káros gyulladások fokozódásához a szervezetben, azonban a kutatási eredmények ellentmondásosak ezen a téren, így további vizsgálatokra van szükség.

Mennyi ómega-6 ajánlott egy nap?

Az ajánlott napi mennyiség ómega-6 esetében 17 gramm férfiaknál, és 12 gramm nőknél az amerikai National Academy of Medicine szerint. Hogy el tudd képzelni: 100 gramm dióban 12 gramm ómega-6 található.

100 gramm dióban 12 gramm ómega-6 zsírsav található

Milyen ételekkel viszel be ómega-6 zsírsavat a szervezetedbe?

Az ómega-6 egyik fő forrását a növényi olajok jelentik, így a napraforgóolaj vagy szójaolaj, emellett a dióban, tökmagban és tofuban is megtalálható. Egyébként a legtöbb ételben az ómega-3 és 6 zsírsavak együttesen találhatóak meg.

A megoldás: több ómega-3 zsírsav!

A szakértő azonban azt tanácsolja, ahelyett, hogy arra fókuszálnál, hogy kevesebb ómega-6-ot vigyél be a szervezetedbe, az ómega-3 mennyiségét kellene növelni, hogy ellensúlyozza azt.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...