Elkészült az ivóvíz általi ólombevitel magyarországi vizsgálatát célzó projekt kiértékelése: a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kutatása szerint ma Magyarországon körülbelül 750 ezer ember él a csapvíz ólomtartalma szempontjából magas kockázatú épületben. Az ólomszennyezett víz fogyasztása senkinek sem egészséges, de a várandósok és a kisgyermekek kiemelten érzékeny csoportnak tekinthetők. A csapvíz magas ólomtartalmának az 1945 előtt épült épületekben a legnagyobb a kockázata – írja a Qubit.
Az ivóvízbe a régi épületekben és városrészekben, illetve az épületek és a lakások belső hálózatában mai napig megtalálható ólomcsövekből kerülhet ólom. Az ólom mennyiségét az ivóvizünkben befolyásolhatja, milyen a víz minősége, hőmérséklete és stagnálási ideje. Ennek köszönhetően minden házban lényegében más lesz az ólom mennyisége a csapvizünkben.
Az NNK figyelmeztet, hogy az épületek, lakások belső hálózatán bekövetkező vízminőségi változás a tulajdonos felelőssége.
Miért veszélyes, ha ólom van a vízben?
A véráramba jutott ólom nagyobb része rövid időn belül kiürül, kisebb része viszont raktározódik a szervezetben és komoly egészségügyi problémákat tud okozni. Felnőtt korban az ólmos víztől hosszú távon krónikus problémák léphetnek fel, például vérszegénység, idegrendszeri panaszok, vesekárosodás.
A NNK felmérő programja két részből állt:
- A feltáró monitoring program a csapvíz ólomtartalmának felmérését célzó, országosan reprezentatív kutatás volt, amely során összesen közel 2300 épületből és 2800 mintavételi helyről származó mintát vizsgáltak.
- A Nyitott Laboratórium nevű lakossági programban az elmúlt 3 évben 8826 darab ivóvízmintát küldtek be díjmentes vizsgálatra, 3736 különböző helyről, az ország 369 településéről.
A minták alapján – amit országszerte vettek le – a csap nyitását követően átlagosan 14 százaléka, míg a legalább egy perc folyatás után vett minták 6 százaléka haladta meg a határértéket. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy bár a csapvíz folyatása megfelelő megoldás a víz ólomtartalmának csökkentésére, de a régi épületekben még így sem biztos, hogy elegendő.
Az ólmos csapvíz egészségügyi kockázatai elsősorban a fővárosban lakókat érinti, illetve az 5 ezer főnél nagyobb lakosságú városokat. A csapvízben található ólomnak nincs különösebben se íze se pedig szaga, így az NNK ólomkockázati térképe (ahol lakcím szerint is lehet keresni) támpontot nyújthat abban, hogy kinek érdemes ezt meglépni.
Legyél zöld
Persze az ólommentesítésre van megoldás, és nem csak az, hogy palackozott vizet vásárolunk, amivel rengeteg műanyaghulladékot termelünk. Beszerezhetünk egy ivóvíz-utótisztító kisberendezést, amiből egyre több elérhető a piacon. Azonban ezeknél is fontos figyelni, ugyanis nem mindegyik alkalmas ólommentesítésre. Sőt egy nem megfelelő célra vásárolt víztisztító esetenként ronthat a helyzeten, és amellett, hogy az ivóvíz ólomszennyezettsége változatlan marad, még nitrit vagy ezüst is kerülhet a kezelt vízbe, vagy ronthatja annak mikrobiológiai minőségét.
Még több fantasztikus tartalom az oldalunkon: