Az olajbogyó egy különleges gyümölcs, amit hagyományosan a Földközi-tengeren és Kaliforniában is termesztenek, de mostanra már itthon is széles körben elterjedt. A zöld, a fekete és barna különböző árnyalataiban kaphatók, attól függően, hogy mikor szüretelték le őket. A leszedés után az olajbogyót vagy sajtolják és olajat készítenek belőle, vagy pácolják. Az olajbogyó íze és mérete a fajtától, a régiótól, a páctól vagy a benne lévő tölteléktől függően változik.
Citromos-olívás tepsis csirke
Ez a csirkés recept egy igazán egyszerű és ízletes fogás évszakoktól függetlenül. A citrom és az olíva kombinációja igazán lédús, pikáns és frissítő egyveleget alkot. A ...
Villámgyors fetakrém olajbogyóval
Ha ti is akkora rajongói vagytok a fanyarkás fetának, mint mi, akkor ezt a receptet nem hagyhatjátok ki! Alig pár hozzávalóra és egy késes aprítóra lesz csak szükségetek, és máris ...
Hummuszos tészta sült paradicsommal és olajbogyóval
Igazi mivanahűtőben-történet ezé a tésztáé, amit konkrétan az keltett életre, hogy a hűtőben lévő maradékokból el tudtam készíteni. Túlzás nélkül állíthatom, hogy remekül ...
Az íze mellett azonban a tápanyagtartalmát is érdemes szem előtt tartani:
Egy evőkanál pácolt olajbogyóban, ami körülbelül 8 grammnak felel meg, a következő tápanyagok találhatók:
- 9Kcal/35KJ
- 0,1 g fehérje
- 0,9 g zsír
- 0,3 g rost
- 8 mg kálium
- 5 mg kalcium
Az olajbogyó emellett jellemzően magas sótartalommal rendelkezik a pácok miatt: öt olajbogyónként körülbelül 0,6 g sót tartalmaznak.
Milyen egészségügyi előnyei vannak?
Most pedig nézzük meg, hogy miért érdemes – bármilyen formában - fogyasztani.
Az olívabogyó 5 egészségügyi előnye
Antioxidánsokban gazdag
Az olajbogyó gazdag növényi vegyületekben, úgynevezett polifenolokban, amelyek hatékony antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. E vegyületek képesek csökkenteni az olyan krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, mint az érelmeszesedés vagy a rák.
Támogatja a szív egészségét
Bár magas zsírtartalommal bír, a benne lévő zsír többségét az olajsav adja, ami egy egészséges, egyszeresen telítetlen fajta. Ez a típus képes csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát: segíthet a koleszterinegyensúly szabályozásában és a vérnyomás csökkentésében.
Támogathatja a csontok egészségét
Állatkísérletekkel már igazolták, hogy az olajbogyóban lévő növényi vegyületek segítenek megelőzni a csontvesztést. Tény, hogy ezek az eredmények biztatóak, ám az emberi kísérletek még nem kezdődtek meg, így nem bizonyított, hogy a mi esetünkben is jelentkezik ez a hatás. Ennek ellenére az kijelenthető, hogy az olívaolajban gazdag mediterrán étrendet követőknél ritkábban fordulnak elő csonttörések.
Erjesztett élelmiszer
Az olívabogyó az egyik legnépszerűbb fermentált élelmiszer, és köztudott, hogy az ilyen ételek fogyasztásával jótékony baktériumokat és enzimeket adhatunk a bélflórához. Ezáltal javíthatjuk az emésztőrendszer állapotát, illetve erősíthetjük az immunrendszert.
Még több egészségcikk: