Három olcsó fogás, ha kimerítette a Valentin-nap a pénztárcád

Burgonya, liszt, tojás, szalonna és alma...ha ezek az alapanyagok megtalálhatóak a konyhádban, akkor indulhat is a főzés!

Van még azért pár hozzávaló, amire szükséged lesz, de segítünk, ha hiányozna pont a készletedből, hogyan lehet helyettesíteni, vagy esetleg kihagyni a sorból. Először megtudhatod, hogy egy nagyon egyszerű olasz burgonyagombócból hogyan lehet négy különböző ízűt és színűt készíteni. Mártogatószószt is ajánlunk mellé. Bármelyiket külön-külön, vagy így egyben is elkészítheted. Aztán jön még egy gombóc, teljesen hasonló a szalvétagombóchoz, ez levesbe és tészta helyett is adható. Végül egy gyors almás süti, ami dutch babynek indult, és fordított pite lett belőle.

Olasz burgonyagombócok négy ízben

Hagyományosan zsemlemorzsával, rezelt parmezánnal, és például kockázott provolonéval keverik az összetört burgonyát, én most további négy ízesítést mutatok, ezek a gombócok színesek és szépek! A céklától a legszebb ciklámenek születtek, a sárgarépáshoz egy kis sáfrányt vagy kurkumát is keverhetünk, a spenótos a legfinomabb szerintem, a fehérrépás pedig valódi felüdülés. Fűszeres paradicsomszósz vagy besamel készíthető hozzá, amivel teljes értékű fogás válhat belőle, igazából csak köretként és előételnek kínálják.

Tört, főtt burgonya reszelt, színes zöldségekkel keverve, sajttal töltve, gombócba gyúrva, és sütőben megsütve, ugye, hogy nem nehéz? Bárki nekifoghat!

+1 ötlet: készíthetjük olyan gyermekeknek, akik egyébként nem nagyon szeretik a zöldségeket, mert ilyen szépséges, színes golyóformában szívesen elfogyasztják majd.

Canederli - olasz gombócleves

Nemcsak mi, az olaszok is készítenek gombóclevest. A hozzájuk közeli Tirolból származó knödl és a mi szalvétagombócunk egy tőről fakadnak. A sok legenda közül az egyik szerint a XV. században német zsoldosok fáradtan, éhesen és feldúltan bementek egy dél-tiroli gazdaságba, és azzal fenyegetőztek, hogy mindent összetörnek, ha nem kapnak rögtön enni. A háziasszony pedig rögtönzött abból, amit a konyhájában talált: tojásból, lisztből, tejből, és száraz kenyérből aprított kockákból kevert tésztát, ebből gyúrt levesbetétet. A katonáknak ízlett a főtt golyó, jóllaktak, aztán elaludtak. Innen a mondás: „Ezek az ágyúgolyók a legdühösebb embert is kiütik." Egy másik legenda, mely a XII. századból maradt ránk, és jóval közelebb állhat a valósághoz, pedig a knödl keletkezésérő szól. Arról, amikor a száraz kenyérmaradéknak kerestek újrahasznosítási lehetőséget. Nem véletlen, hogy még ma is millióan készítik és imádják ezeket a golyókat, sok helyen knödlkészítő fesztiválokat szerveznek. A legismertebb fajtája itt a receptben is látható kenyérkockás, úgynevezett foltos változat.

Ezeket a gombócokat az olaszok sokszor nem is levesbe teszik, hanem vajban, zsályával megpirítják, így is érdemes lesz megkóstolni.

Fordított almás pite

Eredetileg egy dutch babyt, a Yorkshire-puding általában palacsintába öntött, vajas kistestvérét szerettem volna elkészíteni. Hittem a receptnek, hogy hagyhatom alul a sült almákat, nem kellett volna. Nem buktak ki a tészta tetején, sőt a tészta sem púposodott az edény szélein, ahogy kellett volna neki. Megoldásképpen megfordítottam a sütit, és így nagyszerűen festett, porcukorral szórva és tejszínhabbal menő desszert lett belőle. Mától új nevet kapott: fordított almás pite.

Receptek: Bagdi Gréta, Fotók: Bagdi Gréta / Simon Gábor

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több különleges receptcsoda itt:

Címlapról ajánljuk