Míg a franciák gyakran az étkezés után, desszert előtt, vagy helyett eszik a sajtot, az olaszok az ételhez is bőven használják. Nem mindegy persze, hogy melyikhez mit. A 7 kedvenc olasz sajtunk magában is mennyei - de egyes ételek csak velük lesznek igazán tökéletesek. Nézzük, melyek azok, amelyekkel legalább egyszer főznötök!
A 7 legjobb olasz sajt
A gorgonzola egy észak-olasz sajt. A Milánóhoz közeli Gorgonzola városából származó tehéntejből készült kékpenészes sajtnak két változata van: a fiatalabb, úgynevezett édes, és az idősebb, markánsabb ízű, amit több mint egy évig érlelnek. Kitűnően megy salátákhoz, rizottóba, körtéhez és más őszi gyümölcsökhöz, és természetesen tésztákhoz.
A Pecorino Toscano nem azonos a Pecorino Romanoval. Ahogy a neve is következtetni enged, Toszkánából származik, és ugyanúgy juhtejből készül, mint a Romano. Mivel a juhtej zsírtartalma rendkívül magas, a sajt olajos és isteni. Toszkánában főleg tésztákra és salátákra eszik, de egy kis prosciuttóval magában, ebédre is fogyasztják.
Emiliana-Romana tartomány tehéntejből készült, érlelt sajtját a világon mindenhol ismerik. A Parmigiano Reggiano azonban csak ebben a tartományból készülhet - az ugyanilyen jellegű, de máshol készült sajtokat parmezán gyűjtőnéven hívják. Szigorú szabályokat követve készítik, és legalább 12 hónapig érlelik. Gyakorlatilag az összes olasz ételhez illik - tésztára, rizottóra, rakott és sült zöldségekre, húsételekhez, és még gyümölcsökhöz is jól passzol.
A háziasított vizibivaly tejéből készült, Lazioból származó, fehér színű, szálas szerkezetű mozzarellát mindenki ismeri - az más kérdés, hogy az igazi mozzarella és a selejtes hamisítványok között hatalmas különbségek vannak. A zsírdús sajtot nem ízesítik, és semmiféle tartósítószert nem adnak hozzá, ezért a készítés után hamar kell fogyasztani. Többfajta változata ismert, és mivel nagyon könnyen olvad, főleg pizzákhoz, tésztákhoz és sütőben sült ételekhez használják.
A ricotta neve utal arra, hogy készül: a sajtkészítés során visszamaradt savót újra főzik - a főzés után leszűrt savó maradék a ricotta. A semleges ízű, krémes, túróra emlékeztető tejterméket már a rómaiak is készítették, de igazán a XV. században kezdett el népszerűvé válni. semleges íze miatt nemcsak használják ragukhoz, tésztához, zöldségek töltelékének, előételnek, és még jó néhány desszertnek is az alapja.