Sosem értettem az embereket, hogy miért a drága bolti pesztót választják. Egy házi pesztó pedig tényleg nagyon egyszerű, mindössze pár hozzávalóból áll, és az elkészítése is csak néhány percet vesz igénybe. Ráadásul sokáig eláll a hűtőben, és mindig életmentő, ha kéznél van a rohanó hétköznapokon. Nem is kell mást tenni, mint kifőzni egy jó adag házi tésztát, összekeverni a pestóval, és megszórni egy kis parmezánnal, fenyőmaggal. Ultimét randikaja vagy gyors családi vacsiopció!
Lessétek meg, hogy készült a mi pesztónk:
Semmi sem adja úgy vissza a nyári nap sugarait, mint a klasszikus, krémes bazsalikomos pesto. Nyilván minden ember tudja, hogy a pesto olasz eredetű, de vajon mennyire régi a recept, és mitől olyan különleges?
A zöld pesto története
A klasszikus "Pesto Genovese" az észak-olaszországi Liguriában található Genova kisvárosából származik. Itt az olasz gasztronómus, Giovanni Battista Ratto volt az első, aki 1863-ban hivatalosan leírta a receptet a La Cuciniera Genovese című, helyi ételek konyhájáról szóló könyvében. 1863-ban már évek óta főztek hasonló szószt sajtból, fokhagymából és zuzott magfélékből, így ez nem volt újdonság.
Giovanni receptjének különlegessége az volt, hogy bazsalikomot adott hozzá, amely Liguriában órási mennyiségben termett, viszont akkoriban máshol még nem igazán volt ismert.
A pesto genovese gyorsan a liguriai konyha fő alapanyagává vált, bár azóta a receptet továbbfejlesztették a ma ismert és szeretett pesto receptjévé.
A pesto jelentése
A pesto szó a "pestare" igéből származik, ami azt jelenti, hogy "ütögetni" vagy "összetörni". A (fonetikusan írva) pesztót hagyományosan kő- vagy márványmozsárban készítették. Az összetevők kiválasztása azonban az idők során meglehetősen sok vitát váltott ki. Az olaszok még ma is megosztottak abban a kérdésben, hogy parmezánt vagy pecorinot használjanak. Ami tuti, hogy az igazi pesto genovese ízét a mediterrán fenyőmag és a liguriai olívaolaj adja.
Az eredeti genovai recept
50 g friss bazsalikomlevél
1 dl jó minőségű olívaolaj
6 evőkanál frissen reszelt parmezán (pl. Parmigiano Reggiano)
2 evőkanál frissen reszelt pecorino (pl. Fiore Sardo vagy Pecorino Romano)
2 gerezd fokhagyma
3 evőkanál fenyőmag
1 nagy csipetnyi tengeri só
Elkészítés
Ha a hagyományos, mozsárral történő eljárást választjuk, kezdjük a fokhagymával és a tengeri sóval.
Ezt követően adjuk hozzá a friss bazsalikomleveleket, és laza, körkörös mozdulatokkal törjük össze, hogy az összes nagyszerű olaj felszabaduljon belőlük.
Adjuk hozzá a pirított fenyőmagot, és azt is törjük össze, majd jöhet a reszelt sajt. Ezután lassan adjuk hozzá az olívaolajat, miközben még mindig, egyre csak törjük a hozzávalókat. Az egészet addig zúzzuk, amíg krémes és testes állagú nem lesz. Alternatívaként az összes hozzávalót összepürésíthetjük turmixgépben, úgy egyszerűbb, de nem olyan autentikus.
Dobjuk a pestót egy nagy adag frissen főzött tésztára, és pici főzővízzel együtt emulgeáljuk, vagy egyszerűen csak kenjük rá egy szelet házi kenyérre, egy kevés paradicsommal és mozzarellával, majd élvezzük olasz módra. Jó étvágyat!
Házi pesztós tészta - a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra & gettyimages
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több ínycsiklandozó olasz recept vár rád: