Az olajrágás ősi, Ázsiából származó szokás, amely elméletileg segít megelőzni a káros baktériumok elszaporodását a szájban, fehéríti a fogakat, és egyesek szerint még méregtelenítő hatással is bír. Bár rengetegen gyakorolják ma is ezt a szokatlan eljárást, kevés bizonyíték támasztja alá, hogy valóban hatékony lenne az olajrágás.
Az olajrágás amilyen szokatlan, olyan egyszerű gyakorlat:
reggel, közvetlenül ébredés után egy evőkanálnyi választott olajat (lehet napraforgó-, repce- vagy olívaolaj) vagy kókuszzsírt a szánkba veszünk, majd azzal 15-20 percen keresztül öblögetünk.
A folyamat során ügyelni kell arra, hogy az olajat véletlenül se nyeljük le, és a szájüreg és a fogak minden felületére jusson belőle. A végén az olajat köpjük ki, majd öblögessünk sós, langyos vízzel és mossunk fogat a szokott módon. Ezt követően indulhat a reggeli rutin, lehet enni-inni.
Hogy mire jó?
A folyamat legfőbb előnye, hogy az olajrágás képes elpusztítani a szájban található káros baktériumokat. A baktériumok elszaporodása fogszuvasodáshoz, kellemetlen lehelethez, ínyproblémákhoz vezethet. Bár kutatások valóban bizonyítják az olaj baktériumölő hatását, az olajrágás gyakorlata nem hatásosabb, mintha egyszerű szájvizet használnánk. Egy 2009-es kutatás során a szezámolaj és a klórhexidin tartalmú szájvizek hatását hasonlították össze.
Az eredmények alapján az olajrágás épp olyan hatásos a fogkő és a fogínygyulladás megelőzésében és a rossz lehelet megszüntetésében, mint a szájvíz.
Az ok, ami miatt mégis sokan az olajrágást választják a szájvíz miatt, a gyakorlat nem bizonyított hatásaiban rejlik. Sokan gondolják úgy, hogy az olajrágás fehéríti a fogakat, és segít megszabadulni káros toxinoktól, és segít bizonyos megbetegedéseken is. Elméletileg az éjszaka során felgyülemlett méreganyagok a szájban összpontosulnak, az olajrágással meg tudunk szabadulni tőlük. Erre azonban tudományos bizonyíték jelenleg még nincsen.
Konklúzió
Tehát az olajrágás biztonságos és hatásos baktériumölő, de méregtelenítő és fogfehérítő hatása nincsen. A napi kétszeri fogmosást és a fogselymezést nem helyettesíti, de ha szeretnénk, a szájvizet kókuszzsírra cserélhetjük.
Még több a életmód itt: