Olaj nélkül szinte lehetetlen főzni. Sárdi Dani gasztrobloggerünk most elmagyarázza, melyik olaj mire jó, és fény derül az autentikus majonéz receptjére is!
sós torta
Már a neve is sokat sejtetően csengett ennek a sütinek.
A "gyanu" beigazolódott, rég ízlett valami ennyire: könnyű, már-már légies, egyáltalán nem édes tészta, benne a roppanós ...
Olaj, és/vagy más zsiradék, mindig legyen otthon! Ha nincsen, nem tudunk dinsztelni, pirítani, salátát készíteni, gyakorlatilag csak azt tehetjük, hogy gyorsan elmegyünk olajért. Az
étolaj a legalapvetőbb, persze ezen kívül is sok fajta létezik még. Nem árt, ha tartunk otthon extraszűz
olíva-, hidegen sajtolt
napraforgó-,
tökmag- és pirított
szezámolajat.
Olajok kánaánja
Létezik persze
sokféle olaj (például szőlőolaj, mogyoróolaj, lenmagolaj, mákolaj, dióolaj stb.), de ezekre csak különösen érdekes receptekhez van szükség, illetve élettani hatásaik miatt ajánlott fogyasztani őket.
- Sütéshez válasszunk finomított étolajat, ez optimális ahhoz a hőfokhoz, amit sütéskor el kell érnie az olajnak anélkül, hogy megégne.
- Salátákat olívaolajjal vagy hidegen sajtolt napraforgóolajjal, esetleg tökmagolajjal dobhatunk föl.
- Keleti ételekbe a főzés legvégén csöppentsünk egy kis pirított szezámolajat.
- Az olasz ételek alapja a finom zamatú, extraszűz olívaolaj, a sütőtöklevest tálaláskor megbolondíthatjuk egy pár csepp tökmagolajjal.
Forgassuk az üveget, figyeljük a címkét!
Olívaolaj vásárlásakor érdemes alaposan elolvasni, mi van az üvegben. Az extraszűz ugyanis azt jelenti, hogy csakis mechanikai eljárással préselték ki az olajat a bogyókból, legfeljebb 27 fokon. A szűz olaj hasonló feltételek mellett születik, de valamivel rosszabb minőségű, míg az úgynevezett főző olívaolaj (pomace) a már kipréselt maradékból kémiai eljárással nyert, finomított olaj.
Házi majonézrecept Danitól
Hozzávalók: tojás, mustár, citromlé, só, bors, cukor, olaj.
Elkészítés
- Botturmix keverő edényébe üssünk fel egy egész tojást. A tojás legyen friss, és alaposan mossuk meg a héját felhasználás előtt, hiszen nyersen fogjuk fogyasztani. Tegyünk hozzá egy teáskanál mustárt, kevés citromlevet, sót, borsot, cukrot ízlés szerint.
- Tegyünk hozzákevés olajat (lehet étolaj és olívaolaj is, utóbbi esetben karakteresen olívaízű lesz az eredmény). Kezdjük el turmixolni és folyamatosan adagoljuk hozzá az olajat, éppen csak csurgassuk. Hamarosan elkezd sűrűsödni.
- Amikor a kívánt állagot elértük, hagyjuk abba a keverést és készen is van a majonézünk. Ízesítsük még, ha kell. Használhatjuk így is, de készíthetünk belőle tartárt is vagy hígíthatjuk egyszerűen egy kis tejföllel. Vigyázat, nem éppen diétás!
Majonézreceptek itt >>
majonéz
A nyers tojássárgájából és az olajból kikevert változatnál ízre lágyabb, kevésbé karakteres. Vízgőz felett készül vajjal, nem olajjal. Tejföllel dúsítjuk. A kész majonézt ...
majonéz
Nem tudom mások is annyira szeretik-e a majonézt és a majonézes ételeket, mint mi. Ezek a variációk azért jók, mert feldobhatjuk vele a megszokott ízeket. A Mester Kiadó receptkártya ...
majonéz
Egy Fideuà nevű katalán tésztaétel enélkül a szósz nélkül a helyiek szerint elképzelhetetlen. Tényleg nagyon illik hozzá!