5 ok, amiért a csicseriborsó segíthet elérni az egészséges súlyodat

A csicseriborsó jelenleg az egyik legnépszerűbb hüvelyesféle, nem is véletlenül: az egészségipar azért kapta fel, mert számos olyan jó tulajdonsága van, amivel a fogyni vágyóknak, az egészséges testsúly megtartását kívánóknak és az egész egyszerűen egészséges életet élőknek is tökéletes alapanyagot jelent.

A csicseriborsónak rengeteg előnye van a többi hüvelyeshez képest: millióféleképpen el lehet készíteni, még akár egészséges édesség-alapanyag is válhat belőle. Az egészséges testsúlyt is könnyű a csicseriborsóval elérni és megtartani – mutatjuk is, miért.

Magas a rosttartalma

Egy adag (130 gramm) csicseriborsó nagyjából 10 grammnyi rostot tartalmaz, ami sok szempontból nagyon fontos a szervezet számára. Segíti például a vércukor szabályozását, és telítettségérzetet is biztosít. A csicseriborsóban úgynevezett oldható rost található, ami segít a megfelelő bél-mikrobiom megtartásában – ez az egészséges súly eléréséhez is fontos, több tudományos tanulmány mutatta már ki ugyanis azt, hogy van összefüggés a testsúly és a mikrobiom állapota között.

Megfelelő a hőhatása

Furcsán hangozhat, de magyarázzuk: a csicseriborsóban sok a növényi eredetű fehérje, ami nagyon fontos az egészséges testsúly eléréséhez és megtartásához is. A szénhidrátokhoz és zsírokhoz képest nagyobb a termikus hatása a fehérjének, ami azt jelenti, hogy a szervezet a fehérje megemésztése során több kalóriát éget el, mint a másik két makrotápanyag esetében.

Ha már fehérje: a növényi eredetű protein nagyon egészséges

Kutatások kimutatták, hogy az olyan növényi eredetű fehérjeforrások, mint a csicseriborsó, quinoa vagy szójabab fogyasztása segít csökkenteni az étvágyat a nap későbbi szakaszában – így, ha ilyet eszünk ebédre, a délutáni édességcsapdát is könnyebb elkerülni. Néhány kutatás szerint a növényi eredetű fehérjéknek erősebb a hatásuk ezen a téren, mint az állati eredetűeknek.

Tele van amilózzal

Az amilóz egy olyan rezisztens keményítő, amit a szervezet lassabban emészt meg. Ez az oka annak, hogy a csicseriborsó fogyasztása után sokáig nem leszünk újra éhesek – a magas rosttartalom és fehérjetartalom mellé még az amilóz is garantálja, hogy nem fogunk idejekorán nassolni. A csicseriborsó amilóztartalma egyébként kifejezetten hasznos lehet a cukorbetegek számára, hiszen megakadályozza a vércukorszint hirtelen kilengését.

Alacsony kalóriatartalom mellé magas térfogat jár

Ha egy nap megeszel 1500 kalóriát csokoládéból, sokkal éhesebb leszel, mintha ugyanezt zöldségekből és sovány fehérjeforrásokból ennéd – egészen egyszerűen azért, mert más a makrotápanyag-összetétel, és az utóbbi ételekből többet ehetsz ugyanazért a kalóriaértékért. Ez fontos akkor is, ha diétázol, és akkor is, ha csak megtartanád a súlyodat, mert az ilyen magas térfogatú, de alacsony kalóriatartalmú ételekkel átvered az agyadat, ami azt gondolja, hogy sokat eszel – ami igaz is, csak a bevitt kalória nem ugyanaz. Éppen ezért minden étkezéshez érdemes valamilyen nagyobb térfogatú, de alacsony kalóriatartalmú ételt enned, mondjuk egy nagy tál salátát, ami biztosítja, hogy tovább egyél, és úgy érezd, sok mindent fogyasztottál.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több fantasztikus alapanyag:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk