Igen, vannak ételek, amelyeknek jól áll, ha kicsit megégnek

Valljuk be nyugodtan: biztosan mi is égettünk már oda ételt. Ezzel nincs semmi probléma, balesetek történhetnek. De vajon tettük már ezt szándékosan?

Mit jelent az odaégett étel a konyhában? Elsősorban kudarcot, feledékenységet, pazarlást – egyszóval csupa, csupa negatív dologgal kötjük össze a kormot, szenet, bármit, ami fekete és a túlzott hőfok miatt jelenik meg az étkeinken. Pedig nem kell ám ilyen borúsan felfognunk a dolgokat: igenis vannak olyan fogások, amelyeknek kifejezetten jól áll az odapörkölés kesernyés, mélyen karamellizált aromája. Nézzük az odaégett ételek dobogóját!

Igen, vannak ételek, amelyeknek jól áll, ha kicsit megégnek

Káposzta, kelkáposzta

Önmagukban elég szerény, talán még unalmasnak is titulálható zöldségekkel kezdünk. A káposztafélék azonban teljesen megváltoznak, ha némi extrém hőnek tesszük ki őket: édeskés, enyhén keserű aromát kapnak, ami zseniálisan komplexszé tesz minden fogást, ami belőlük készül, legyen az leves, főzelék vagy rakottas.

Paprika

Nem, nem a fűszerpaprikáról lesz szó, aminek kifejezetten rosszat tesz az extrém hő (emlékezzünk anyukánk, nagymamánk tanácsára, és húzzuk le azt a pörköltalapot, amikor rászórjuk a fűszert), hanem a friss zöldségekről. A kápia, kaliforniai, sőt, még a hétköznapibb TV-paprika is sokat profitálhat egy kis égetésből.

Grillezzük őket egészben vagy kisebb darabokra vágva, süssük meg egyben (tényleg addig a szintig, míg a héj helyeken szenes nem lesz), tálaljuk húsok mellett, vagy krémesítsük őket levessé, mártogatóssá, daraboljuk salátává.

Sárgarépa

Nehezebb dolgunk lesz vele, hiszen keményebb állagú gyökérzöldség, azonban ettől függetlenül is megpróbálkozhatunk a megégetésével. Vágjuk félbe, majd ismét félbe a répát, és tegyük sütőbe olajjal, fűszerekkel (esetleg egyéb zöldségekkel). Ahol érintkezik a tepsi forró felületével, kellemesen karamellizálódni kezd majd, amit kedvünk szerint hagyhatunk enyhébb vagy erőteljesebb szinten.

A sült, karamellizált répát tálalhatjuk köretként, pakolhatjuk szendvicsbe, salátába, de születhet belőle zöldségkrém vagy krémleves is.

Újhagyma

Nem minden hagymának áll jól a korom: például amikor karamellizált vörös- vagy lilahagymát készítünk, külön oda kell figyelnünk arra, nehogy leégjen és megkeseredjen a zöldség.

Azonban az újhagyma kivételt képez – ha ezen kialakul némi mélyen karamellizált réteg, ne bánkódjunk, inkább örüljünk neki. Használjuk ezt a komplex alapanyagot isteni mártogatósok (hagymás-tejfölös, valaki?), fűszervajak, pácok, marinádok ízesítésére.

Kukorica

Nyáron feltételezhető, hogy elénk kerül majd egy-két cső aranysárga kukorica – bár valószínűleg csak főtt állapotában. A klasszikus elkészítés mellett azonban érdemes adni egy esélyt a grillezett kukoricának is: az intenzív forróság előhívja a zöldség szemeiből az ott rejtőzködő cukros édességet, és magával ragadja a karamellizáció lenyűgöző szintjére.

A grillezett kukoricát elrágcsálhatjuk magában is, némi vajjal, sóval, esetleg sajttal, chilipelyhekkel, de le is fejthetjük a szemeket a csőről, hogy levesek, saláták alapját képezhesse.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Készen állsz még néhány hajmeresztő konyhai ötletre?

Címlapról ajánljuk

További cikkek