5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is él

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

1899 óta folyamatosan nyitva: Kéhli Vendéglő

A Kéhli tényleg a velünk élő óbudai történelem. 1899 óta foglalkoznak itt vendéglátással, működött itt borkimérés, kocsma és polgári vendéglő is, a szocializmus évtizedei alatt pedig Híd Vendéglőként üzemelt. Cecei-Horváth Tibor 1990-ben nyitotta meg újra Kéhliként azzal a törekvéssel, hogy felidézze az egykori Kéhli mama-féle vendéglátói hagyományokat. Ma az ő családja viszi tovább a vendéglőt, ahol számos államfő és művész mellett Latinovits Zoltán és Schütz Ila, Ralph Fiennes vagy Arnold Schwarzenegger is vendégeskedett. A Kéhli nosztalgikus, de egyáltalán nem avítt, se nem lepukkant. Hangulatos, ízléses, az ételek pedig egyszerre múltidézőek, de a kor követelményei szerint készülnek: a kis piros fazekas levesek, a velős csont, a Tafelspitz (tányérhús), Lévai Esztike töltött káposztája és Fidó apó magyarkúti medvetalpa az elmúlt dzsentrivilágot idézi, amiben olyan jó egy kicsit elmerülni a Kéhli falai között.

Kéhli / forrás

Kéhli Vendéglő
Budapest III. kerület, Mókus u. 22.

Csülökelőrendelés, velőnapok, hatalmas adagok: Zöld Kapu

Az árnyas kerthelyiség végén a stelázsi, a zöldre festett ablakkeretek és padok, a muskátlik és a többi cserepes virág, és maga a zöldre mázolt kapu… Aki járt már itt, most biztosan eszébe juttattuk a Budapestre egy kis vidéki hangulatot csenő vendéglő miliőjét. Az egykori Weinper Kert, a mai Zöld Kapu Vendéglő egy fogalom: nem száll versenybe a mai éttermek menő dizájnjával, viszont a rezsi- és élelmiszerárak robbanása nem fogott az adagokon. Az ételek emberesek, az étlap pedig önmagában is egy kis időutazás, olyan tételekkel, mint a Húsos fazék, a Bakter csülök vagy a Csülök apraja, ahogy a Banya szereti (ez egy májjal sült csülök). Ide azért jöjjünk, amire bizton számíthatunk: a régivágású vendéglői kedvenceket pedig jó ízléssel válogatott cseh sörökkel és a magyar Szent András Sörfőzde meggyesével, búzasörével, IPA-jával öblíthetjük le.

Zöld kapu / forrás

Zöld Kapu Vendéglő

Budapest III. kerület, Szőlő u. 42.

Velős-hagymás és füstölt csülkös rántotta: a Csalánosi Csárda már reggel sem hazudtolja meg önmagát

A Csalánosi Csárda úgyszintén fogalom. Az étterem nevében azért szerepel, hogy Óbuda, mert eredetileg 2003-ban Kecskeméten nyitott az első Csalánosi Csárda, és csak 12 évvel ezelőtt érkezett meg Budapestre. Óbuda főterén jelenleg sajnos – immár 2022 ősz óta – nincs nyitva az Új Sipos Halászkert, ezért is fontos a Krúdy-negyed vendéglői hagyományainak fenntartásához, hogy a modern bisztrók, éttermek mellett Óbuda vendéglátásának nosztalgikus arcéle is megmaradjon. A Csalánosi Csárdában a Zöld Kapuhoz hasonlóan bitang adagokra számíthatunk, és finoman szólva is csacsiság itt holmi zöldsalátát enni (e célra vannak jobb helyek), a Csalánosinak viszont nagy erőssége a már nem sok helyen kapható jó magyar ételek sora. A teljesség igénye nélkül: kakastaréj-, zúza-, herepörkölt, malaccsülök, pacalpörkölt, birkapörkölt vagy a piros lábasban érkező tanyasi kakaspörkölt. Igazi betyáros csárdahangulat, óriási vendégtérrel, Óbuda szívében.

Csalánosi Csárda / forrás

Csalánosi Csárda Óbuda

Budapest III. kerület, Hídfő utca 16.

A legendás Tiroli helyén ma az ÚJ-BUDAVÁR-LAK Vendéglőben serceg a borjúbécsi

A Lajos utca 33-as szám alatt működött a a múlt században a Tiroli Vendéglő, amely ÚJ-BUDAVÁR-LAK-ként folytatja évszázados történelmét. Bár hivatalosan ez már a II. kerület, valójában a Kolosy tér közelében, az óbudai hangulat teljében vagyunk még. A legendás Tiroli helyén működő vendéglő nem ad a nosztalgikus díszletekre, az enteriőrt nem a helyi vendéglős hagyományok szerint alakították. Egyértelműen az árban versenyeznek a környékbeli helyekkel, jutányos áron kínálnak hétköznapi menüt, amit preferálnak is a környékbeliek. Erdély ízei is megjelennek a magyar ételek mezőnyében – pacallevest vagy mézes-mákos palacsintametéltet nem sok helyen lehet kapni a városban!

Új-Budavár-Lak Vendéglő / forrás

ÚJ-BUDAVÁR-LAK Vendéglő

Budapest II. kerület, Lajos u. 33.

Az óbudai vendéglős hagyományokat 30 éve ápolja: Harapó Mókus

A Harapó Mókus neve még azokban is megragadhatott, aki még sosem járt az óbudai kockásabroszosban. A mókás név egy igazán kedves helyet takar, ahol a kockás abrosz kék-fehér színű, a kazettás fal jellegzetesen zöld színű, és a sötétbarna elemek, valamint a csillárok is egy kicsit a múltba repítenek a mai bisztrók és street foodosok világából. Bár a Harapó Mókus története csak kicsit több, mint három évtizede kezdődött meg, szellemiségében, küldetésében a klasszikus óbudai vendéglők stílusát viszi tovább. Barátságos, befizethető, ahol egy-két látogatás után már fel fog ismerni a felszolgáló. Bekacsintanak az étlapon az Őrség ízei, bécsi szeletet pedig borjúból, sertésből és pulykából is kérhetünk. Nem itt ásták meg a magyar gasztroforradalom árkait, és nem is ezért jár vissza a törzsvendégkör.

Harapó Mókus / forrás

Harapó Mókus

Budapest III. kerület, Zápor u. 69.

Szerző: Haranghy Orsi

Címlapkép: Harapó Mókus / Facebook

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Étteremajánlóban nincs hiány nálunk:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...