Hazánkban is egyre népszerűbb termék a dél-kelet ázsiai és karibi konyha egyik legalapvetőbb alapanyaga, a kókusztej. A kókusztejet az érett kókuszdió húsából nyerik préseléssel, nem keverendő össze a még zöld kókuszdió belsejében található folyadékkal, a kókuszvízzel. Ez utóbbi opálos, édeskés ital, az utcai árusok kiváló frissítője a trópusi kánikulában, míg a kókusztej fehér színű, krémes folyadék.
Olvastad már?
Kókuszzsír - a legújabb csodaszer?
A kókusztej érdemei
Tápanyagtartalmát tekintve 1 dl kókusztej 197 kcal, ami kifejezetten magasnak mondható, ha mondjuk a 2,8%-os tejjel vetjük össze, amelynek energiatartalma 62 kcal/dl. Ez a magas kalóriatartalom a kókusztej zsírtartalmának köszönhető, ami 21 g/dl, és gyakorlatilag csak telített zsírsavtartalmából fakad. Szénhidráttartalma alacsony, mindössze 3 g/dl, fehérjetartalma 2 g/dl.
Hogyan tudjuk felhasználni?
Alapvető hozzávalója az ázsiai curry-knek, a megfelelő fűszerezéssel együtt fantasztikus, karakteres, egzotikus ízvilágú ételeket készíthetünk vele. Kiválóan harmonizál minden húsfajtával, halakkal és zöldségekkel is. Csodás leveseket készíthetünk belőle, de számtalan édességnek is jó alapanyaga.
Növekvő népszerűségének egyik oka, hogy laktóz- és tejfehérjementes, ezért jó tejhelyettesítő laktózintolerancia, illetve tejfehérje-allergia esetén, illetve a mostanában elterjedt "mentes" étrendekben. Mivel 100%-ban növényi eredetű, vegánok is lelkesen használják a konyhában.
Legegyszerűbben megfogalmazva bármilyen ételben felhasználható, amihez tej kell: levesekhez, főzelékekhez, kásákhoz, felfújtakhoz, süteményekhez, turmixokhoz.
Hol kapható?
Pár évvel ezelőtt csak bio-, illetve ázsiai boltokban lehetett hozzáférni, ma viszont már kisebb üzletekben is megtaláljuk. Kapható konzerv változatban, papírdobozos csomagolásban, illetve vízzel hígítható kókusztejpor formájában is. Ez utóbbi előnye, hogy kisebb mennyiséget is készíthetünk belőle és nem kell afelől aggódnunk, hogy az esetleg felbontott, de fel nem használt mennyiség megromlik. Tárolni felbontás előtt hűvös helyen kell, felbontás után hűtőben.
Ma már kapható (kisebb kiszerelésben) kókuszkrém formájában is, ami kb. egy jó zsíros (35%) tejszínhez hasonlítható állagú krém. Ezt használhatjuk így krémesen is, illetve vízzel tej sűrűségűvé hígítva.
Elérhető ma már csökkentett zsírtartalmú, "light" kókusztej is. Én egyszer próbáltam, és bár alapvetően nyitott vagyok a light termékek irányában is, van, azért olyan alapanyag, ami elveszti jellegzetességét. Ilyen volt nekem a light kókusztej is. Érdemes persze kipróbálni, hátha másoknak nem okoz akkora élményvesztést, mint nekem.
A kókusztej az egyik kedvenc alapanyagom, a legjobban pedig a felhasználásával készült marhahús ételeket szeretem. Mindenkinek ajánlom, hogy aknázza ki a benne levő lehetőségeket!