Nyílt levélben kötelezik egy nagy lépésre a Lidl, Spar és az Aldi boltjait

Komoly lépésre kötelezné a Tudatos Vásárlók Egyesülete a legnépszerűbb szupermarketeket. Vajon hogyan reagál a kérésre a Lidl, a Spar és az Aldi? 

Pálmaolajmentes polc nyitására szólította fel a Lidl, az Aldi és a Spar szupermarketeket a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Az egyesület azért szólította fel nyílt levélben a boltokat, hogy a vásárlóknak ne kelljen órák hosszat tölteni a boltokban azt keresve, melyik termékben nincsen a környezet komoly megkárosításáért felelős alapanyag.

A TVE a Szókimondóka nevű készségfejlesztő programmal, a Humusz Szövetséggel, a Felelős Gasztrohőssel és a Jane Goodall Intézettel karöltve írt levelet az áruházláncoknak, és arra kérték őket, szánjanak külön polcot azoknak a termékeknek, amelyben a legjobb tudomásuk szerint nincsen sem pálmaolaj, sem pálmazsír vagy pálmamagolaj. A külön polchoz az áruházak egy plakátot is kapnak, amellyel könnyebben tájékoztathatják a vásárlókat a termékekről.

Az olajpálma ültetvények telepítésének céljából naponta 20 hektárnyi esőerdőt vágnak ki, és bár a pálmaolajat főleg bioüzemanyag előállítására használják, alacsony ára miatt mára a legtöbb feldolgozott élelmiszerben és kozmetikumban jelen van ez az olcsó, és környezetromboló alapanyag.

Az esőerdők irtása nagy részben járul hozzá a klímaváltozáshoz, hiszen az erdőtömegek naponta több tonna szén-dioxidot szűrnének ki a légtérből, valamint több olyan ritka állatfaj (például az orangutánok) is eltűnhet a Föld színéről, amelyeknek ezek az esőerdők lennének természetes élőhelyei.A termelés egyre nagyobb területekre terjed ki Dél-Amerikában, illetve Nyugat- ás Közép-Afrikában is, ami drámai következményekkel járhat a helyi ökoszisztémákban.

Miért teszik bele mindenbe?

A pálmaolaj szobahőmérsékleten félig szilárd halmazállapotú, jól keverhető más olajokkal, magas hőmérsékleten sem oxidálódik, mint például a napraforgóolaj. Lassabban olvad tőle a fagyi, krémesebb a rúzs, jobban habzik a tusfürdő. Ráadásul olcsó: az olajpálma gyorsan nő és bőségesen terem. Nagyrészt a „harmadik világ” országaiban termesztik (a világ pálmaolaj-termelésének 85%-át Indonézia és Malajzia adja), ahol olcsó a munkaerő, és a környezetvédelmi szabályozások gyakran hiányosak. 2017-ben csak az EU-ban 7,7 millió tonnát használtunk fel belőle, közel felét bio-üzemanyagként. A Földön átlagosan fejenként 8 kg-ot fogyasztunk belőle évente.

FRISSÍTÉS!

„Jó hír, hogy a SPAR szeretné a felhasznált pálmaolaj mennyiségét is jelentősen visszafogni, mivel az alapanyag iránt világszerte fokozódó igénynek esőerdők – és így számos növény- és állatfaj – esik áldozatául. Ezért az áruházlánc azt tűzte ki célul, hogy már 2019 végére a többletértéket hordozó saját márkái – SPAR Natur*pur Bio, SPAR Premium, SPAR Vital, SPAR free from és DESPAR – esetében elérje a teljes pálmaolajmentességet. A pálmaolaj kiváltása az érintett termékkategóriákban már csak minimális számú terméknél nem valósult meg. A folyamatot az év végéig ezeknél is le szeretnénk zárni. A fenti márkacsaládok aktuálisan közel 300 nemzetközi, illetve hazai fejlesztésű élelmiszert foglalnak magukban. A pálmaolajmentes termékek könnyebb azonosíthatósága érdekében a csomagolások többségén a csatolt logóval jelezzük a pálmaolajmentes receptúrát, ezzel is biztosítva a vásárlók számára a gyors és egyszerű beazonosítást” - nyilatkozta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. kommunikációs vezetője.

EZ IS ÉRDEKES:

Ezeket olvastad már?

via Tudatos Vásárlók Egyesülete

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...