A gondtalan gyermekkorban nem igazán foglalkoztunk azzal, hogy bármi is egészségtelen lehet, amit elfogyasztunk, beleértve a nyers süteménytésztát is. Az elővigyázatos szülők azonban lehet, hogy már akkor sem engedték meg nekünk ezt az élvezetet, az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos tudatosság pedig csak tovább fejlődött azóta.
A tojások kérdése
Az első és legfontosabb dolog, amit nem hagyhatunk figyelmen kívül a témában, az a tojások kérdése. Tény, hogy ezeket hővel sterilizálják, ám ettől még néhány baktérium megtapadhat a külső héjon. Ezek pedig a feltörés során egykettőre belekerülhetnek az ételünkbe, megfertőzve azt. Elsősorban a szalmonellafertőzés az, amitől tartanunk kell a tojások kapcsán: ez hányást, hasmenést, lázat és hasi görcsöket okozhat.
A tünetek 12 órával a szennyezett étel elfogyasztása után jelentkeznek először, és általában 7 napig tartanak.
A liszt
Ha ez még nem lenne elég, a tészta nyers lisztet is tartalmaz, ami önmagában is hordoz egészségügyi kockázatokat. A lisztet alapvetően nem kezelik, így nem pusztulnak el a benne lévő kórokozók – amelyek egyébként főzés vagy sütés után igen. A nyers lisztben lehet például E.coli-baktérium, ami súlyos gyomorgörcsöt, hányást és hasmenést okozhat, a tünetek pedig 5-7 napig tartanak.
Láthatjuk tehát, hogy bármennyire is vonzó egy-egy falat a finomnak tűnő nyers tésztából, érdemes inkább megvárni, mire kisül!
Szerző: Szabó Anna
Még több érdekesség: