Vannak ételek, amelyek nyers hús nélkül nem az igaziak. A tatár beefsteakben a marhahúst nem szabad hőkezelni, és a sushit is nehéz főtt hallal elképzelni. Sőt, kedvenc magyaros ételeink, a füstölt kolbász és a szalonna is tulajdonképpen nyersnek számítanak. De mikor biztonságos a nyers hús fogyasztása, és mire kell odafigyelnünk, ha otthon szeretnénk ilyen ínyencségeket készíteni?
5 szempont, amire muszáj odafigyelned, ha nyers húst eszel
Minimalizáld a kockázatot
Bár a nyers húsok fogyasztása a megfelelő előkészületekkel szinte teljesen biztonságos lehet, minimális kockázatot mindig vállalunk, ha ilyen ételeket eszünk. Épp ezért gyengébb immunrendszerrel rendelkezők számára, gyerekeknek, időseknek és várandós nőknek nem javasolt a nyers hús fogyasztása.
Keress egy megbízható forrást
Tudjuk jól, hogy a mai árak mellett mindenki szeretné a lehető legolcsóbban megúszni a bevásárlást, de ha nyers húsról van szó, az első a minőség. A bolti, csomagolt húsokról jobb, ha megfeledkezel, keress egy megbízható hentest, aki valóban friss és minőségi áruval lát el.
Ha sushit készítenél, keress specifikusan erre a célra árult halat, ezt akár fagyasztva is megvásárolhatod. A fagyasztás nem ront a hús minőségén, de el tudja pusztítani a halban található baktériumokat.
Mindig friss húst válassz
Mindig friss árut válassz, még akkor is, ha fagyasztott terméket veszel. Akár el is mondhatod a hentesednek/halasodnak, hogy nyersen fogod elfogyasztani a húst, így ő is tudja, hogy mindenképp a lehető legfrissebb árut kell adnia neked. Készülj fel előre, és tudakold meg, hogy melyik napokon érkezik a friss áru!
Figyelj a tisztaságra
Amikor a nyers hússal dolgozol, nagyon fontos a tisztaság. Minden felületet jó alaposan takaríts le, mielőtt elkezdenéd elkészíteni az ételt, és arra is figyelj oda, hogy a hús ne érintkezzen mással. És természetesen a nyers hússal való sütés-főzés után is fertőtleníts!
Még több a húsról: