Izom és zsír, állatonként változó arányban, és méretben. A nyelvet a belsőségek között emlegetjük, rendszerint az említett pultokban is a legkevésbé dekoratív “alkatrészeknél” találjuk. A piacokon, húsboltokban nem mindig teszik közszemlére, hiszen a sokszor barnás-lilás, kétkilónyi izomtömeg valódi ínyenc hozzávaló, olykor megvan a “pult alól” érzés is, mert nem mindenki tartja a nyelvet, gyakorta külön rendelésre érkezik. Egy biztos, a hentes örömmel csomagolja majd be a nyelvet, és meglesz a respekted, hogy vállaltad a készítését és szereted ezt a különlegességet.
Ésszerű mennyiségben a belsőségek fontos szerepet töltenek be a változatos táplálkozásban: a nyelvek vasban és cinkben gazdag húsok.
A leggyakrabban sajnos talán felvágottként találkozni vele: önmagában, sonkaszerű szeletként, esetleg a retró aszpikos változatokban. Azért a sajnálat, mert ebben a formában nem tudja megcsillogtatni a valódi ízét, állagát. Főzés közben egyáltalán nincs olyan átható szaga, mint sok más belsőségnek, különleges aromái miatt nem kell erősen fűszerezni, már némi só-bors, babérlevél és fokhagyma is megteszi.
Sertésnyelv
A sertés nyelvét szívesen használjuk kocsonyába és disznósajtba is, a fülek, a fejhús mellett, viszont legalább akkora sztárja a disznóvágásoknak, mint a hagymás vér. A nyelvet gondosan megtisztítva megabálják, majd pirospaprikával hintve, újhagymával, esetleg tormával fogyasztják, nagy karéj kenyérrel.
Kifinomultabb változata a konfitált, tehát zsírban, hosszan készülő sertésnyelv, ami sokáig eláll zsírjában, a hűtőben is, ezért tökéletes vendégváró lehet. Pláne, ha a hirtelen betoppanó barátok vevők az ilyesféle ínyencségre. Hidegen, friss zöldségekkel, jóféle kovászos kenyérrel még a fenyegető külleme sem jut eszünkbe, csak a finom íz marad.
Mexikóban kedvelt taco-összetevő, a tacos de lengua simán versenyzik a carne asada-val (gillezett marha pecsenyehús).
Báránynyelv
A zsidó konyha kedvence, hidegen, felvágottként és mélyebb ízű egytálételekben, de akár vadas-jellegű ételekben is előszeretettel használják. Ahogy az skótok sem idegenkednek tőle, nemzeti kedvencükbe, a haggis-ba is sűrűn kerül báránynyelv.
Marhanyelv
A disznótoros emlékek mellett talán őt ismerjük a leginkább, ami nem is véletlen, hiszen az egyik legízesebb, legtöbb módon felhasználható a nyelvek között. Simán főve készítve klasszikus felvágottként, tormával, mustárral a legjobb választás, de a füstölést szinte kívánja a marhanyelv, ami akár egy jó sólet füstöltjeként is brillírozhat. Hüvelyesekkel készült hideg és meleg salátákba is nagyon jól passzol az omlós hús.
Az Egyesült Államokban a valódi ínyencek olyan becsben tartják, mint a marha legnemesebb vágásait. Mivel pont megfelelő a zsírtartalma, ezért grillezve, kvázi steakként is eszik, de szmókerekben is gyakran találkozni marhanyelvvel. A New York-i delik pastrami szendvicsei között a legkülönlegesebbek marhaszegy helyett nyelvvel készülnek.
Kacsa/libanyelv
A szárnyasok nyelve jóval kisebb, mint emlős társaiké, ám a pucolás ugyanolyan fontos, aprólékos munka. A kacsa és a liba nyelve az ázsiai konyhák favoritja, hiszen a két falatra elég, zsírdús-izmos nyelvek akármelyik wokos stir fry fogásnál is előkerülhetnek. Fontos, hogy a pirítás/grillezés előtt ők is általában abálják a belsőséget. Nyársra húzva, jakitori fogásként is fogyasztják, a csili, a gyömbér, a szójaszósz is nagyon jól állnak neki.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!
Még több különleges étel, amit érdemes megismerni: