Vannak olyan alapvetések, szabályok, amelyeket szentségként kezelünk, amikor átlépjük a konyhánk küszöbét. Lehet, hogy nagyanyáinktól tanultuk el őket, vagy az internet egyik mély bugyrából halásztuk ki: ezek a tippek, trükkök, okosságok képezik a konyhatudományunk gerincét. Persze nincsenek megdönthetetlen állítások, még a konyhában sem, főleg akkor, ha a kinti hőmérséklet bőven a 30 Celsius fölé hág.
Igen, a nyári főzés során át kell értékelnünk bizonyos konyhai szabályokat és igazságokat annak érdekében, hogy ételeink ugyanolyan tökéletesen sikerüljenek a hőségben, mint bármikor máskor. Jöjjenek a nyári főzés buktatói!
Nézd meg galériánkban a nyári főzés alapszabályait!
4 konyhai alapszabály, amit felülír a nyári kánikula
Meleg ételt a hűtőbe
Az év nagyobb részében kínosan ügyelünk arra, hogy ne tegyünk meleg ételt a hűtőbe (bár eldönteni már nem mindig tudjuk, hogy most akkor a hűtő vagy az étel épsége miatt), hanem szépen kivárjuk, amíg a pulton/tűzhelyen elrakható hőmérsékletre hűl a leves, ragu, rakottas. Azonban érdemes nyáron egy kicsit áthágni ezt a szabályt, tekintve, hogy nemcsak kint, hanem bent, a lakásban is melegebb van – így az étel is gyorsabban romlásnak indul.
Hűtőből kivett alapanyagok
De nemcsak a hűtőbe betevéssel, hanem az onnan való kivétellel is tehetünk kivételt. Általában a sütéshez használt hűtött hozzávalókat (tej, tojás, vaj, joghurt, stb.) érdemes legalább egy órával a munka kezdete előtt kitenni a pultra, hogy azok kellő mértékig felengedjenek és könnyebb legyen velük dolgozni. Nyáron azonban elég kevesebb idő is: ellenkező esetben azt tapasztalhatjuk, hogy a vaj szinte szétfolyt a munkafelületen, úgy megolvadt. A tejtermékek pedig romlandóak, nem tesz sok jót velük a hőmérsékletingadozás.
Ne vásárolj előre
No, jó persze nem arról van szó, hogy minden nap a boltba kell járni nyáron, egyedül arról, hogy a melegben gyorsabban romlik minden (hűtött és hűtetlen) alapanyag. Ha túlságosan megpakoljuk a fridzsidert és a kamrát, nagyobb eséllyel kell majd egy-két elenyészett élelmiszert a kukába hajítanunk. Igaz ez a tejtermékekre, friss zöldségekre, gyümölcsökre, húsokra is. Dolgozzunk kisebb mennyiségekkel, ne pazaroljunk annyit!
Vigyázz a maradékokkal
És ha már pazarlás: nem csak a vásárlási, hanem az ételtárolási szokásainkat is érdemes lehet némiképp megváltoztatni a nyári hónapok alatt. Legyünk sokkal óvatosabbak, ha a maradékok felhasználásra, megmentésére kerül sor: nehogy véletlenül friss alapanyagok vesszenek kárba a mentés során, vagy még súlyosabb esetben, nehogy ételmérgezést kapjunk. Egy fél órával tovább a pulton hagyott főtt étel, vagy nem megfelelően a hűtőbe tett, romlandó élelmiszer is galibát okozhat.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyári főzős téma: