Nyáron rengeteg lehetőség nyílik meg előttünk, hiszen ilyenkor lehet grillpartikat adni, bográcsozhatunk, és rengeteg friss zöldséget és gyümölcsöt ehetünk. Ha azonban nem vagyunk eléggé körültekintőek, könnyedén balszerencsébe torkolhatnak a gasztroélmények. A nyár ugyanis egyben az ételmérgezések, ételfertőzések szezonja is, éppen ezért ilyenkor a biztonságra legalább annyi, ha nem még több figyelmet kell fordítanunk, mint az év többi részében. A Házi Patika egy szakértő segítségével összeszedte, mire kell figyelnünk, hogy elkerüljük a gyomorrontást.
„A nyár mindenképpen kedvez azon mikrobák szaporodásának az élelmiszerekben, amelyek humán patogének, vagyis megbetegedéseket okozhatnak” – húzta alá Tóth Dávid, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Vendéglátás- és Közétkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője.
Az úgynevezett mezofil mikroorganizmusok 37 Celsius-fok körüli hőmérsékleten szaporodnak a leggyorsabban. Ilyen például a Salmonella, a Clostridium perfringens vagy a Staphylococcus aureus. A nyári meleg kedvező feltételeket teremt ezek számára, és ha jelen vannak az élelmiszerben, akkor könnyen elszaporodhatnak. Ezért növekszik meg nyáron az élelmiszer-eredetű megbetegedések száma, legyen szó akár ételmérgezésről, akár ételfertőzésről
– tette hozzá.
Nézzük, mire kell figyelnünk!
A szakértő kihangsúlyozta, hogy a kórokozókkal szemben az alapos hőkezelés jelenti a legbiztosabb, leghatékonyabb eszközt. A legjobb, ha az ételek maghőmérsékletének el kell érnie a 72 fokot, vagy az étel minden pontján a 75 fokot. Minden fogást, amit készítünk, alaposan főzzük meg, süssük át, majd frissen fogyasszuk is el. Ha mégis lenne maradék, akkor minél gyorsabban kerüljön a hűtőbe, és tároljuk 0 és 5 fok közötti állandó hőmérsékleten!
Még több izgalmas tartalom: