A nyár egyik leggyakoribb "betegsége": a napszúrás

Szabin vagy, minden igazán jól indult, de aztán fájni kezd a fejed, hányingered lesz, rossz a közérzeted. Lehet, hogy napszúrást kaptál?

Tombol a nyár, nyakunkon a nyaralás, a strand- és fesztiválszezon. A nyári időszakban szeretünk minél több időt a szabadban tölteni, legyen szó kikapcsolódásról, szórakozásról, vagy akár sportolásról. Sokszor azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni a kellő védelemről és elővigyázatosságról. Napégés, kiszáradás, napszúrás – csak néhány azok közül, amikkel nyáron sajnos gyakran számolnunk kell.
Cikkünkben dr. Kanizsai Péter, a Rózsakert Medical Center sürgősségi orvosa segítségével a napszúrás okát, tüneteit, elkerülési- és kezelési lehetőségeit vettük sorra.
Dr. Kanizsai Péter, a Rózsakert Medical Center sürgősségi orvosa

Mi is a napszúrás?

Bár legtöbben a napszúrást apró kellemetlenségnek tartjuk, jó, ha tudjuk, komoly egészségügyi problémát is okozhat, a legsúlyosabb esetben akár az életet veszélyeztető állapot is kialakulhat. Napszúrásról akkor beszélünk, amikor a napfénynek kitett fejbőr felhevül, ennek következménye pedig agyhártya irritáció, súlyos esetben a koponyaűri nyomás fokozódása.
Kialakulásának valószínűsége leginkább attól függ, hogy valaki mennyi ideig van kitéve a hőhatásnak, illetve hogy maga a napsugárzás milyen erősségű. Extrém erős sugárzás esetén még akkor is kialakulhat, ha védekezés gyanánt sapkát, kalapot viselünk. Leginkább az okozhat problémát, hogy nincs mindenki tisztában a napsugárzás veszélyével, hatásával, sokan nem húzódnak árnyékba és nem fogyasztanak kellő mennyiségű folyadékot.

Kik a leginkább érintettek?

Mindenki érintett lehet, a napszúrás mértéke, illetve az, hogy az egyén ezt hogyan érzékeli esetenként más és más. Mivel a hajas fejbőr némiképp védelmet biztosít, gyermekek és idősebb emberek, valamint a kopasz emberek körében gyakoribb a napszúrás.

A napszúrás tünetei

A napszúrásnak számos tünete lehet, ezek együtt is jelentkezhetnek, egymás hatását fokozva, a rossz közérzetet felerősítve:
  • fejfájás
  • hányinger
  • hányás
  • szédülés
  • rossz közérzet.
Súlyosabb esetben:
  • eszméletvesztés
  • ájulás
  • kóma.

Tipp

A kialakult kellemetlen tüneteket folyadékbevitellel és egyszerű, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal nagymértékben csökkenthetjük.

Hogyan kezeljük a napszúrást?

Mindenképpen ügyeljünk a fájdalomcsillapításra, bő folyadékfogyasztásra, valamit sóbevitelre is. Emellett a tünetek enyhítésére borogatás ajánlott a homlokon. Fontos, ha a panaszok nem enyhülnek, vagy esetleg tovább fokozódnak, mindenképpen orvoshoz kell menni.

Fő a megelőzés!

Válasszunk és viseljünk jó fényvisszaverő képességű sapkát vagy kalapot, emellett rendszeresen nedvesítsük is be a hajunkat. Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy délelőtt 11 és délután 3 között kerüljük a napsütést, húzódjunk árnyákba!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...