A saláta, legyen az fejes- , szív- , vagy akár madársaláta, mindig jó szolgálatot tesz, akár egy szendvicset kell feldobni, akár a napi zöldségmennyiségünk egy részét szeretnénk fedezni. Azonban előfordul, hogy a saláta romlása igen hamar bekövetkezik, és nyálkás részek jelennek meg a leveleken. Ezek után már kissé fanyar szájízzel, de van, hogy még felhasználásra kerül, azonban nem biztos, hogy ez olyan jó ötlet.
A zöld nyálkásodásnak két oka lehet
Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, de nem biztos, hogy mindenáron meg kell enni azt a salátát, amin megjelent.
Az egyik lehetséges magyarázat, hogy a zöldség nem kellően friss, hiszen, mint minden, előbb-utóbb a salátafélék is bomlásnak indulnak.
A másik lehetőség, hogy baktériumok kezdték el felemészteni a salátát, ugyanis a növekedés vagy betakarítás során bőven kerülhetnek rá kórokozók. A növénybe kerülve szaporodnak, nőnek, és megváltoztatják a zöldség szerkezetét.
Milyen veszélyt jelent a nyálkás saláta fogyasztása?
Akármennyire is rémisztő lehet a zöld nyálka megjelenése, nem valószínű, hogy megbetegít - akár baktérium miatt vált nyákossá a saláta, akár azért, mert már nem teljesen friss.
Azok, akiknek érzékenyebb a gyomra, inkább a komposztba tegyék az ilyen salátát.
A leveles zöldeken sokféle baktérium megtalálható, melyek közé kerülhet olyan kórokozó is, melynek gyors szaporodása minket is megbetegíthet, így ajánlott mindig biztos forrásból beszerezni a zöldséget, és akár valamilyen hőkezelést alkalmazni elkészítésekor. A nekünk is ártó baktériumok között Salmonella, Listeria és az E. coli patogén törzsei is megjelenhetnek, melyek súlyos élelmiszer-eredetű betegségeket okozhatnak.
Ezek az életmód cikkek is érdekelhetnek: