Növényi étrendet követ, mégis ő a világ legjobb ultrafutója

Sokak számára nehéz elhinni, hogy növényi étrend mellett is lehet valakiből élsportoló. Scott Jurek, a világ egyik legjobb ultrafutója 23 éve nem eszik állati eredetű ételeket.

A növényi étrendek soha nem látott népszerűségnek örvendenek. A vegetarianizmus és a vegánság sokak számára nem csupán táplálkozási irányelv, sokkal inkább életforma. Egyre többen adják fel a húst és a médiában is egyre több szó esik a növényi életmód hatásairól. A 2018-ban megjelent Game Changers című, vegán atlétákról szóló film nagy port kavart a húsevők körében. A film egy igazán szokatlan üzenettel érkezett: egészségesebb és jobb sportoló az, aki növényi étrendet követ.

Növényi étrendet követ, mégis ő a világ legjobb ultrafutója / Fotó: Scott Jurek Instagram-oldala

Sportolók hús nélkül?

Míg sokan inspirálónak találták a szintén vegán ketrecharcos, James Wilks filmjét, mások szerint a film egyszerű propaganda és valótlan dolgokat állít. Az viszont biztos, hogy a Game Changersben bemutatott sportolók egytől-egyik kiváló atléták és mindannyian kizárólag növényi alapú ételeket esznek. 

A film egyik lenyűgöző alakja, Scott Jurek, a világ egyik legjobb ultrafutója. Háromszor megnyerte a 246 km hosszú Sparthatlont, ő tartotta a 24 óra alatt legtöbb megtett kilométer rekordját az USA-ban, számtalan extrém versenyen vett részt és őrült távokat teljesített.

Kétszer is megnyerte a Badwater ultramaratont, ami a világ egyik legnehezebb futóversenye, 217 km a kaliforniai Halál-völgyben, ahol a hőmérséklet 40-50 °C körül van. 2015-ben másfél hónap alatt futotta végig Észak-Amerika egyik leghosszabb túraútvonalát, a kb. 3500km Appalachian Trailt. Nem túlzok, ha azt állítom: Scott Jurek teljesítménye emberfeletti. Mindezeket a dolgokat pedig úgy vitte véghez, hogy növényi étrendet követett.

Zöldségutálóból vegán sportoló

Jurek persze nem volt mindig vegán. Gyerekként gyakran járt vadászni és halászni édesapjával, utálta a zöldségeket, leginkább húst és krumplit evett. Az étkezés már akkor fontos szerepet játszott a futó életében, a hatalmas családi vacsorák és a közös főzés elengedhetetlen részei voltak a mindennapoknak. Jurek számára az étkezés olyannyira fontos, hogy 2012-es önéletrajzi könyvének is a Futni, enni, élni címet adta. A könyvben elmeséli, hogyan vált mozgékony kisgyerekből élsportolóvá és milyen hatása volt minderre a növényi étrendnek.

Scott Jurek teljesítménye emberfeletti / Fotó: Scott Jurek Instagram-oldala

Az egészsége miatt váltott

A hús elhagyását már egyetemistaként kipróbálta, de később, csak a húszas évei végén váltott teljes vegánságra. Azért döntött a növényi étrend mellett, mert a családjában számos krónikus betegség volt jelen, ő pedig egészséges életmóddal szerette volna azokat megakadályozni. Fontos, hogy Jurek nem csupán arra figyel oda, hogy kizárólag növényi eredetű ételeket fogyasszon.

Törekszik a teljes értékű táplálkozásra, tehát egyáltalán nem, vagy csak ritkán fogyaszt feldolgozott, finomított élelmiszereket. Azok helyett friss hozzávalókból, adalékanyag mentes összetevőkből főz.

A sportoló törekszik a teljes értékű táplálkozásra / Fotó: Scott Jurek Instagram-oldala

Most már több mint 23 éve tartja a növényi étrendet, élsportolóként elért eredményeit mind vegán diétával vitte véghez. Szerinte a vegánságra életmódként kell tekinteni, ami hosszú távon rengeteg pozitív egészségügyi hatással jár. Aki növényi étrendre vált, tapasztalni fogja, hogy több energiája van és a teljesítménye is javulni fog, főleg mert növényi étrend mellett könnyen le lehet dobni néhány kilót. A növényi étrend egyik legfontosabb velejárója Jurek szerint a gyorsabb regeneráció, ami az élsportban létszükséglet. A futó szerint a növényi étrend a megoldás, hogyha szeretnénk sokáig egészségesen élni (és futni).

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi
Címlapkép: Scott Jurek Instagram-oldala


Ezeket a cikkeket is olvasd el a vegánsággal kapcsolatban:

Címlapról ajánljuk

További cikkek