A növényi étrend legfontosabb zsírforrásai

A növényi étrendnek számos előnye van, de ezek csak akkor tudnak érvényesülni, ha jól állítjuk össze az étrendünket. Például odafigyelünk a megfelelő zsírbevitelre. (x)

A növényi alapú étrend egyre népszerűbb, sokan belevágnak rövidebb-hosszabb időre vagy akár örökre. Ahhoz azonban, hogy a tisztán növényi alapú étrend valóban az egészségünk megőrzését szolgálja, oda kell figyelnünk - többek között - a megfelelő zsírbevitelre is. A növényi eredetű élelmiszerek elsősorban egyszeresen illetve többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdagok (kivétel ez alól a kókuszzsír, -tej), amelyek kedvező élettani hatásúak, segítenek a szív- és érrendszeri, illetve egyes daganatos, és gyulladásos betegségek megelőzésében.

Annak érdekében, hogy szervezetünk zsíranyagcseréje egyensúlyban maradjon, az alábbi növényi alapanyagok segítenek minket.

1. Növényi olajok, magolajok

A növényi étrendben a növényi olajok lesznek elsődleges zsírforrásaink. Ide értjük pl. a népszerű olívaolajat, illetve az ázsiai konyhára jellemző szója- vagy mogyoróolajat, és az olajos magvakból, diófélékből préselt olajakat is, mint pl. a dió-, a lenmag-, a szőlőmag-, a szezámmagolaj. Használhatjuk ezeket ételkészítéshez, salátáink öntetéhez, de akár szendvicseink kenéséhez is. A magolajak mellett egyre ismertebbek a magvajak is, amikor nem csak magból préselt olajat használjuk fel, hanem magát a magot is. Készülhet pl. mandulából, kesudióból, törökmogyoróból.

Fontos tudni, hogy az utóbbi években népszerűvé vált kókuszzsír, bár tisztán növényi alapanyag, mégis a szervezetünk számára kevésbé előnyös telített zsírsavakban gazdag.

2. Növényi zsiradékok

A növényi olajak mellett szendvicseinkhez, süteményeinkhez, ételkészítéshez használhatunk növényi zsiradékból készített margarintermékeket is.

3. Diófélék

Különösen értékes zsírforrások a diófélék, fogyasszuk ezeket napi szinten. Itthon hagyományosan a dió elérhető a legtöbbek számára, aki különlegesebb ízekre vágyik, az kipróbálhatja a kesu-, a para-, a brazil- vagy a makadámiadiót is. Ugyan nem tartozik a diófélék közé a földimogyoró és a mandula, de tápanyagtartalmuk nagyon hasonló, ezek fogyasztása is ajánlott. Lehetőleg válasszuk a natúr, nem sózott termékeket.

A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!

TIPP:

A Flora margarin tejmentes, így tökéletesen beilleszthető a növényi alapú illetve a tejfehérje-allergia és a laktóz-intolerancia étrendjeibe is. Zsírtartalmának 71%-a értékes egyszeresen és többszörösen telítetlen (omega-3, omega-6) zsírsavakból áll, amelyek hozzájárulnak szív- és érrendszerünk egészségéhez.

4. Olajos magvak

A diófélék mellett szintén fontos zsírforrások az olajos magvak is, pl. a len-, a tök-, a napraforgó- ill. a szezámmag. Ezeket pirítva tehetjük salátáinkba, süteményeinkbe, kenyereinkbe, vagy ropogtathatjuk őket magukban.

5. Szója

A növényi alapú étrend alapvető élelmiszere a szója. amelynek fehérjetartalma mellett zsírtartalma is viszonylag jelentős. Fogyaszthatjuk tofuként vagy ehetjük pirítva magát a szójababot is.

Címlapról ajánljuk

További cikkek